Ako odhaliť a zlikvidovať psie blchy?

Každý majiteľ psa sa aspoň raz stretol s nepríjemným problémom – psími blchami. Tieto drobné parazity môžu spôsobiť vášmu štvornohému priateľovi veľa nepohodlia a zdravotných problémov. V článku vám poskytneme všetky potrebné informácie, ako rozpoznať prítomnosť bĺch u vášho psa. Dozviete sa o typických príznakoch a správaní, ktoré naznačujú blší problém, a o najúčinnejších metódach, ako sa týchto nežiaducich návštevníkov zbaviť, ale aj množstvo iných tipov.

Psia blcha – parazitický prenášač chorôb

Psia blcha, známa aj ako ‚Ctenocephalides canis‘, je drobný bezkrídly hmyz, ktorý často parazituje na psoch, ale aj iných domácich zvieratách. Životný cyklus blchy sa skladá zo štyroch štádií – vajíčko, larva, kukla a dospelý jedinec, pričom celý cyklus môže trvať od dvoch týždňov do niekoľkých mesiacov, závisí to od environmentálnych podmienok ako sú teplota a vlhkosť. Srsť psa predstavuje pre blchy veľmi dobré prostredie na rozmnožovanie.

Dospelé blchy sú známe svojimi schopnosťami skákať (dokáže doskočiť až do dĺžky 33 cm a do výšky 20 cm) a rýchlo sa šíriť, čo uľahčuje ich prenos medzi hostiteľmi. Blchy môžu byť nositeľmi rôznych patogénov, vrátane baktérií spôsobujúcich choroby ako napríklad bartonellóza, ktorá môže ovplyvniť aj ľudí. Okrem toho plnia úlohu medzihostiteľa a pes sa tak môže po prehltnutí blchy nakaziť psou pásomnicou. Blchy tiež spôsobujú bakteriálne infekcie, ekzémy a iné kožné ochorenia, ako aj alergické reakcie, čo môže viesť k svrbeniu a podráždeniu kože.

Vzhľadom na tieto potenciálne riziká je dôležité zabezpečiť pravidelnú prevenciu a kontrolu, aby sa predišlo ich šíreniu a prípadným zdravotným komplikáciám.

Môže psia blcha prejsť na človeka?

Áno, tieto parazity sú nielen nepríjemným pôvodcom svrbenia a podráždenia pre zvieratá, ale predstavujú aj zdravotné riziko pre ľudí. Ak je preferovaný hostiteľ – pes – nedostupný, blcha môže skúsiť pohrýzť človeka, čo spôsobuje malé, svrbiace, červené bodky na koži, obvykle okolo členkov alebo nôh. Tieto uhryznutia sú však pre ľudí menej závažné než u psov, keďže psie blchy obvykle nedokážu dlhodobo prežiť na ľudskom hostiteľovi.

Odporúčame: Ako odnaučiť psa hrýzť?

Je dôležité poznamenať, že aj keď psie blchy môžu dočasne prejsť na ľudí, ich schopnosť prenášať choroby medzi psami a ľuďmi je pomerne obmedzená. Napriek tomu, v zriedkavých prípadoch, môžu byť blchy nositeľmi niektorých baktérií, ktoré môžu viesť k infekcii u ľudí. Väčšie zdravotné riziko predstavuje možnosť alergickej reakcie na blšie hryznutia, ktorá môže viesť k svrbeniu, začervenaniu a dokonca aj ekzému.

Príznaky napadnutia psa blchami

Najvýraznejším a najčastejším príznakom je intenzívne svrbenie a škrabanie. Psy často intenzívne škrabú alebo hryzú konkrétne oblasti svojej srsti, najmä okolo krku, chrbta a na spodnej časti tela. Toto správanie môže viesť k začervenaniu kože, vypadávaniu srsti a v niektorých prípadoch dokonca k tvorbe rán alebo ekzémov v dôsledku pretrvávajúceho škrabania.

Ďalším bežným príznakom je neustále lízanie alebo hryzenie srsti, čo môže byť pokusom psa zmierniť podráždenie spôsobené blchami. V niektorých prípadoch môže byť pozorované nadmerné lízanie aj oblastí, kde blchy nie sú priamo viditeľné, čo môže byť dôsledkom alergickej reakcie na sliny blchy. V dôsledku tohto môže pes vykazovať aj známky nepokoja alebo úzkosti.

Častým príznakom je tiež tzv. „blší tanec“, kedy pes náhle vyskočí a začne sa nekontrolovane otáčať a hrýzť do svojho chvosta alebo zadnej časti tela. Tento pohyb je reakciou na pocity svrbenia alebo pohybu blchy po koži. V niektorých prípadoch môže byť viditeľný aj samotný blší výkal – malé čierne bodky v srsti psa, najmä po umytí, keď sú lepšie viditeľné. Pravidelné kontroly srsti a kože psa môžu pomôcť včas odhaliť prítomnosť bĺch a zabrániť závažnejším zdravotným problémom.

Ako sa zbaviť psích bĺch?

Účinné zlikvidovanie psích bĺch zahŕňa komplexný prístup, ktorý kombinuje ošetrenie postihnutého psa, čistenie domácnosti a preventívne opatrenia.

  1. Začína sa tým, že sa pes ošetrí vhodným antiparazitikom, ktoré môže byť vo forme šampónu proti blchám, spot-on prípravkov, sprejov, tabletiek alebo obojkov – viac v sekcii „Antiparazitiká pre psy a ich účinok“. Tieto prípravky obsahujú chemické látky, ktoré zabíjajú dospelé blchy a často aj ich larvy a vajíčka. Dôležité je dodržiavať pokyny na etikete a v prípade potreby konzultovať s veterinárom, najmä ak má pes zdravotné problémy alebo je v špeciálnej životnej fáze, ako je šteniatko alebo gravidita.
  2. Paralelne s ošetrením psa je kľúčové dôkladne vyčistiť domácnosť, pretože blchy môžu žiť aj v kobercoch, posteľnej bielizni a na iných miestach. Odporúča sa vysávanie všetkých textílií a podláh, umývanie posteľných prikrývok a iných textílií v horúcej vode a použitie parných čističov, ktoré môžu byť účinné proti larvám a vajíčkam. Pri čistení nezabudnite na oblasti, kde pes trávi veľa času, ako sú jeho lôžko a obľúbené miesta na ležanie.
  3. Na preventívne účely je dôležité pravidelne ošetrovať psa proti blchám aj v budúcnosti, a to aj v prípade, že nevykazuje žiadne príznaky napadnutia. Rovnako je potrebné pravidelne udržiavať čistotu v domácnosti a monitorovať zdravotný stav psa. Dobrou prevenciou je aj odčervovanie psa proti vnútorným a vonkajším parazitom.

Antiparazitiká pre psy a ich účinok

Šampón proti blchám

Šampón proti blchám je efektívny spôsob okamžitého odstránenia bĺch a iných parazitov zo srsti psa. Jeho účinnosť je však pomerne krátkodobá, keďže zabezpečuje úľavu hlavne v čase aplikácie a krátko po nej. Pre najlepšie výsledky sa odporúča používať šampón v pravidelných intervaloch, zvyčajne raz za niekoľko týždňov alebo podľa potreby, v závislosti od výskytu bĺch a odporúčaní veterinára. Po aplikácii šampónu je vhodné srsť poriadne vyčesať kefou.

Obojok proti blchám

Obojok proti blchám je navrhnutý na poskytovanie dlhodobej ochrany, obvykle trvajúcej niekoľko mesiacov (až 6-8 mesiacov). Obsahuje insekticídne látky, ktoré sa postupne uvoľňujú a chránia psa pred blchami a inými parazitmi. Je dôležité vybrať správnu veľkosť obojku pre vášho psa a pravidelne kontrolovať jeho stav, aby bola zabezpečená efektívnosť a bezpečnosť.

Sprej proti blchám

Sprej proti blchám poskytuje rýchle a účinné riešenie. Jeho účinnosť je krátkodobá, ideálna pre okamžité riešenie problémov s blchami, alebo ako doplnok k iným preventívnym metódam – môžete ho aplikovať po použití šampónu, na vyčesanú a vysušenú srsť. Spreje sa zvyčajne aplikujú priamo na srsť a kožu psa a podľa potreby ich možno aplikovať v týždenných alebo mesačných intervaloch, v závislosti od odporúčaní výrobcu.

Spot-on prípravky proti blchám

Spot-on prípravky sú dlhodobé riešenie na kontrolu a prevenciu. Aplikujú sa priamo na kožu psa, zvyčajne na krk alebo chrbát, a ich účinnosť trvá zvyčajne jeden mesiac. Tieto prípravky sú účinné nielen proti dospelým blchám, ale aj proti larvám a vajíčkam. Je dôležité aplikovať ich pravidelne každý mesiac pre dosiahnutie najlepších výsledkov a kontinuálnej ochrany.

Odčervovanie psa ako prevencia proti psím blchám

Odčervovanie je neoddeliteľnou súčasťou prevencie proti psím blchám, aj keď mnohí majitelia domácich zvierat si neuvedomujú jeho dôležitosť. Psie blchy môžu byť nositeľmi lariev pásomníc, ktoré sa môžu dostať do vnútra psa, keď si olizuje alebo hryzie miesta napadnuté blchami. Odčervovanie psa pravidelnými antiparazitickými liečivami (tablety alebo pasty na odčervovanie) pomáhajú odstrániť tieto parazitárne červy, čím znižuje riziko komplikácií spojených s vnútorným parazitom.

Dôležité je odčervovať psa v pravidelných intervaloch, zvyčajne každé tri až šesť mesiacov, podľa odporúčania veterinára. Veterinár by mal zvoliť najvhodnejší prípravok na odčervovanie na základe veku, hmotnosti a zdravotného stavu psa, ako aj podľa špecifických rizík v danom prostredí.

Tip: Odčervovanie je ešte efektívnejšie, keď sa spája s pravidelným používaním externých antiparazitík, ako sú spomínané spot-on prípravky, obojky alebo spreje proti blchám. Odčervovanie teda funguje ako integrálna súčasť komplexnej stratégie prevencie proti psím blchám a iným parazitom, zabezpečujúc tak lepšie zdravie a pohodu domácich zvierat.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť