Kaukazský ovčiak – plemeno s jedinečnými charakteristikami a povahou

Vitajte vo fascinujúcom svete kaukazského ovčiaka, plemena, ktorého základné charakteristiky, povaha, vzhľad, chov a starostlivosť, kŕmenie a výživa, zdravie, výhody a nevýhody si zaslúžia pozornosť každého nadšenca psov. V našom komplexnom článku vám predstavíme túto nádhernú rasu detailne a poskytneme vám užitočné informácie, ktoré vám pomôžu pochopiť, čo je potrebné pre šťastné a zdravé spolužitie s kaukazským ovčiakom. Na záver článku vás čaká krátke zhrnutie s hodnotením plemena a odpoveďami na často kladené otázky, aby ste získali všetky poznatky, ktoré potrebujete vedieť pred zaobstaraním tohto plemena.

Charakteristika plemena

Kaukazský ovčiak, je veľké a majestátne plemeno psov, ktoré pochádza z Kaukazu, horskej oblasti medzi Európou a Áziou. Toto plemeno bolo pôvodne vyšľachtené na ochranu dobytku pred dravcami a inými nebezpečenstvami v záhradách a farmách v tejto oblasti.

Kaukazský ovčiak je prastarým druhom psa, známy už viac ako 600 rokov. Vždy spoľahlivo bránil a strážil stáda pastierov pred rôznymi predátormi – ako vlci a medvede, ako aj pred ľudskými zlodejmi. V polovici 20. storočia pracovali ako vojenské a strážne psy v bývalej NDR, odkiaľ sa potom dostali do zvyšku sveta.

Sú veľmi rozšíreným plemenom v Azerbajdžane, na severnom Kaukaze a v Arménsku, na druhú stranu sú veľmi vzácnym plemenom v Amerike a v západnej Európe.

Kaukazský ovčiak je plemeno pre majiteľov s predchádzajúcimi skúsenosťami s psami, ktorí majú potrebnú trpezlivosť a ochotu venovať sa jeho výchove a starostlivosti. Ak je však správne vychovaný a socializovaný, môže byť verným a spoľahlivým spoločníkom a skvelým strážcom.

Základné údaje

CharakteristikaKaukazský ovčiak
PôvodKaukazská oblasť
VeľkosťVeľký
Hmotnosť (dospelý pes)45 – 100 kg
Výška (dospelý pes)64 – 75 cm (samci), 62 – 70 cm (samice)
Typ srstiDvojvrstvová, hrubá a hustá
Farba srstiBiela, čierna, tigrovaná, orechová a iné odtiene
Očakávaná dĺžka života10 – 12 rokov
PovahaVerný, odvážny, strážny, nezávislý
SchopnostiVynikajúci strážca a ochranca, rozhodný
Náchylnosť k dominanciiÁno
Potreba pohybuStredná až vysoká
Nároky na starostlivosť o srsťPravidelné vyčesanie
Výživové požiadavkyVysoko kvalitná strava
Zdravotné problémyDysplázia bedrového kĺbu, zápal kĺbov a iné genetické ochorenia

Vzhľad plemena

Kaukazský ovčiak je impozantné plemeno s robustnou a dobre vyváženou stavbou tela, ktorá mu umožňuje byť efektívnym strážcom a ochrancom. Jeho fyzické charakteristiky sú dobre prispôsobené pre jeho pôvodnú úlohu v horských oblastiach Kaukazu. Nasledujúci odsek podrobne popisuje stavbu tela kaukazského ovčiaka.

Rozmery a váha

Kaukazský ovčiak je jedným z najväčších plemien psov na svete. Dospelí samci môžu dosiahnuť výšku v kohútiku od 64 do 75 cm a váhu od 45 do 100 kg. Samice sú obvykle menšie s výškou od 62 do 70 cm a váhou v rozmedzí od 36 do 70 kg. Tieto impozantné rozmery im dávajú imponujúci vzhľad a fyzickú silu.

Hlava

Hlava kaukazského ovčiaka je veľká, mohutná a dobre vyvážená v porovnaní s telom. Má silnú a hlbokú čepeľ so širokou lebkou. Stop, kde sa čelo stretáva s ňufákom, je dobre definovaný. Ňufák je rovný, stredne dlhý a končí mierne špicatým nosom. Oči sú stredne veľké, mandľového tvaru a majú tmavú farbu. Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru a nesú sa vzpriamene.

Trup

Trup kaukazského ovčiaka je mohutný, s pevným hrudníkom a dobre zakrivenými rebrami. Chrbát je rovný a silný, prechádza do krátkej, mierne sklonenej bedrovej časti. Srdcová čiara je jasne viditeľná. Chvost je vysoko nasadený, hrubý a nesie sa nad hladinou chrbta v zakrivenom oblúku.

Končatiny

Predné a zadné končatiny kaukazského ovčiaka sú silné a dobre osvalené. Predné končatiny sú rovné a nesú sa vzpriamene. Zadné končatiny sú v dobrom uhle, čo umožňuje psovi efektívny pohyb a skoky. Labky sú okrúhle, s hrubými vankúšikmi a dobre chránia pred drsným terénom.

Srsť

Kaukazský ovčiak má dvojvrstvovú srsť, ktorá mu poskytuje dobrú izoláciu proti chladu a vlhkosti. Vnútorná vrstva srsti je mäkká a hustá, zatiaľ čo vonkajšia vrstva je hrubá a drsná. Srsť na hlave a ušiach je kratšia a jemnejšia. Farba srsti môže byť biela, čierna, tigrovaná, orechová a iná.

Celková stavba tela kaukazského ovčiaka je dobre prispôsobená pre jeho pôvodnú úlohu strážiť a chrániť dobytok v náročných horských podmienkach. Tieto fyzické charakteristiky mu dávajú impozantný vzhľad a silu potrebnú na plnenie jeho povinností ako strážcu a ochrancu.

Odporúčame: Psie plemeno československý vlčiak

Zdravie, choroby a vek

Kaukazský ovčiak je plemeno, ktoré je obyčajne odolné a má v priemere dobré zdravie, ale môže byť náchylný na niektoré genetické ochorenia a problémy súvisiace s jeho veľkými rozmermi. Tu je podrobný prehľad najčastejších chorôb a zdravotných aspektov tohto plemena.

Najčastejšie choroby

 1. Dysplázia bedrového kĺbu (HD): Je to genetická predispozícia, ktorá ovplyvňuje kĺby, často sa vyskytuje u veľkých plemien, vrátane kaukazského ovčiaka. Môže spôsobiť bolesť a ťažkosti pri pohybe.
 2. Zápal kĺbov (artritída): Kaukazský ovčiak, najmä starší jedinci, môžu trpieť artritídou, ktorá je spojená so zápalom kĺbov a bolesťou.
 3. Entropión a ektropión: Ide o problémy s očnými viečkami, ktoré môžu spôsobiť podráždenie očí a v horších prípadoch poruchy videnia.
 4. Zvýšené riziko pre torziu žalúdka: Kaukazský ovčiak je medzi plemenami psov, ktoré majú zvýšené riziko pre žalúdočnú torziu alebo plynovú koliku, čo je vážny stav vyžadujúci okamžitú lekársku starostlivosť.

Zdravie plemena

Kaukazský ovčiak je považovaný za pomerne zdravé plemeno, ak sú vedení kvalitnou starostlivosťou a pravidelnými veterinárnymi kontrolami. Dôležité je zabezpečiť, aby mali dostatočný pohyb a výživu, aby sa minimalizovalo riziko pre obezitu a s ňou spojených problémov s kĺbmi. Taktiež je dôležité venovať pozornosť správnej výchove a socializácii, aby sa predišlo agresívnemu správaniu voči iným psom a neznámym ľuďom.

Dĺžka života a vek

Kaukazský ovčiak má priemernú dĺžku života približne 10 až 12 rokov. Samozrejme, môže existovať variabilita v dĺžke života medzi jednotlivými jedincami a závisí to aj od genetiky, starostlivosti a životného štýlu psa. Pravidelné návštevy veterinára, vyvážená strava, dostatočný pohyb a včasná starostlivosť sú kľúčom k dlhému a zdravému životu kaukazského ovčiaka.

Ľudia tiež čítajú: Austrálsky dobytkársky pes

Správanie a povaha

Kaukazský ovčiak je plemeno so zložitou a špecifickou povahou a správaním, ktoré vyžaduje špeciálnu pozornosť a starostlivosť. Tu je podrobný prehľad povahových vlastností a charakteristického správania tohto plemena.

Povahové vlastnosti

 1. Odvaha a nezávislosť: Kaukazský ovčiak je známy svojou neuveriteľnou odvahou a nezávislosťou. Tieto psy sú pripravené brániť svoju rodinu a majetok za každých okolností, bez ohľadu na riziko.
 2. Vernosť a oddanosť: Svojej rodine sú veľmi verní a oddaní. Toto plemeno si vytvorí silné puto s svojimi majiteľmi a ochotne ich bráni.
 3. Teritoriálnosť: Kaukazský ovčiak je veľmi teritoriálny a bude brániť svoje územie pred cudzími osobami alebo zvieratami.
 4. Agresivita: Vzhľadom na svoju prirodzenú obrannú povahu môžu byť kaukazskí ovčiaci agresívni voči cudzím ľuďom alebo psom, ak nie sú správne vychovaní a socializovaní.
 5. Dominancia: Toto plemeno má sklon k dominancii a môže byť tvrdohlavé, preto je dôležité začať s výcvikom v mladom veku a byť konzistentný v rámci pravidiel a hraníc.

Charakteristické správanie

 1. Stráženie a ochrana: Kaukazský ovčiak je vynikajúcim strážcom a ochrancom. Ich inštinkt brániť svojich majiteľov a majetok je výrazný a môže byť prejavovaný vždy, keď sa cítia ohrození.
 2. Vzťah k deťom: Toto plemeno môže mať pozitívny vzťah k deťom vo svojej rodine, ale aj voči nim môže byť náchylný k ochrannému správaniu.
 3. Vzťah k iným zvieratám: Kaukazský ovčiak môže byť dominantný voči iným psom, najmä rovnakého pohlavia. Je dôležité, aby boli správne socializovaní od mladosti, aby akceptovali iných psov a zvieratá v domácnosti.
 4. Orientácia na rodinu: Toto plemeno má silnú orientáciu na rodinu a je často oddané iba jednému majiteľovi alebo hlavnej osobe v rodine.
 5. Aktivita: Kaukazský ovčiak nie je natoľko energický ako niektoré iné plemená, ale stále vyžaduje pravidelný pohyb a fyzickú aktivitu na udržanie svojej kondície.

Celkovo je kaukazský ovčiak plemeno, ktoré vyžaduje skúseného majiteľa a pozornú starostlivosť. Je dôležité, aby boli dobre vychovaní a socializovaní od mladého veku, aby boli bezpeční a spoľahliví spoločníci a ochrancovia svojich majiteľov.

Výchova a starostlivosť

Výchova, výcvik a starostlivosť o kaukazského ovčiaka sú kľúčové pre zabezpečenie, že tento veľký a silný pes bude dobre prispôsobený rodinnému životu a bude spoľahlivým spoločníkom. Nižšie nájdete komplexný prehľad toho, čo vyžaduje kaukazský ovčiak v týchto aspektoch.

Výchova a výcvik

 1. Socializácia: Začnite socializáciu kaukazského ovčiaka čo najskôr. Vystavte ho rôznym ľuďom, zvieratám a rôznym situáciám, aby sa naučil správne reagovať v rôznych prostrediach.
 2. Poslušnosť: Dôležitým prvkom výcviku je poslušnosť. Začnite s jednoduchými príkazmi, ako je „sadni“ a „poď sem“, a postupujte k zložitejším cvičeniam. Kaukazský ovčiak môže byť tvrdohlavý, preto je dôležité byť trpezlivý a konzistentný vo výcviku.
 3. Odvaha a sebavedomie: Kvôli ich prirodzenému ochrannému inštinktu je dôležité, aby boli dobre oboznámení s rôznymi situáciami a ľuďmi. To pomôže zabrániť nadmernému agresívnemu správaniu.
 4. Výcvik: Ak plánujete použiť kaukazského ovčiaka ako strážneho psa, môže byť užitočné poskytnúť mu špecializovaný výcvik pre strážne psy. Pracovný výcvik im môže pomôcť využiť ich prirodzené schopnosti efektívnejšie.

Starostlivosť

 1. Strava: Kaukazský ovčiak je veľké plemeno, a preto potrebuje kvalitnú stravu, ktorá je vhodná pre jeho veľkosť a aktívnu povahu. Dôležité je udržiavať správnu váhu a vyhýbať sa obezite, ktorá môže zaťažiť kĺby a zdravie.
 2. Fyzická aktivita: Poskytujte im dostatočný pohyb a cvičenie. Pravidelné prechádzky, beh a hry sú dôležité na udržanie ich fyzickej kondície a duševnej stimulácie.
 3. Starostlivosť o srsť: Ich hrubá dvojvrstvová srsť vyžaduje pravidelné vyčesávanie, najmä počas obdobia výmeny srsti. Tým sa minimalizuje riziko tvorby chuchvalcov a odstránia sa odumreté chlpy.
 4. Veterinárna starostlivosť: Pravidelné návštevy veterinára sú dôležité pre kontrolu zdravotného stavu a preventívnu starostlivosť, vrátane očkovania a odčervenia.
 5. Zabezpečenie: Uistite sa, že máte dostatočné opatrenia na zabezpečenie svojho domu a pozemku, pretože kaukazský ovčiak je veľmi teritoriálny a chráni svoje územie.

Výchova, výcvik a starostlivosť o kaukazského ovčiaka vyžadujú od majiteľov trpezlivosť, dôslednosť a oddanosť. Týmto spôsobom môže tento nádherný pes poskytnúť svojej rodine verného spoločníka a spoľahlivého strážcu.

Výživa a kŕmenie

Výživa a stravovanie kaukazského ovčiaka sú kľúčové pre jeho zdravie a celkovú kondíciu, najmä kvôli jeho veľkým rozmerom a aktívnemu životnému štýlu. Tu je podrobný prehľad toho, ako správne kŕmiť toto plemeno.

Výber krmiva

Pri výbere krmiva pre kaukazského ovčiaka je dôležité zohľadniť jeho vek, váhu, úroveň aktivity a individuálne potreby. Odporúča sa kvalitné komerčné krmivo, ktoré obsahuje vyvážený zmes živín, ako sú bielkoviny, tuky, uhľohydráty, vitamíny a minerály. Preferujte krmivá s vyšším obsahom mäsa a minimálnym množstvom plnidla a umelých prísad.

Typ stravy

Kaukazský ovčiak môže byť kŕmený buď suchým granulovaným krmivom alebo čerstvým krmivom (suchá strava alebo BARF – Bones and Raw Food). Obidva typy stravy môžu byť vhodné, ale je dôležité zabezpečiť, aby boli stravovacie potreby psa uspokojené. Pri čerstvej strave je dôležité uistiť sa, že pes dostáva všetky potrebné živiny a vitamíny.

Množstvo a frekvencia kŕmenia

Množstvo potravy závisí od veľkosti, veku, aktivity a metabolizmu kaukazského ovčiaka. Všeobecne platí, že denné množstvo krmiva by sa malo rozdeliť na aspoň dve až tri porcie denne. Väčšina krmív obsahuje odporúčania pre denné dávkovanie na základe hmotnosti psa, ale je dôležité sledovať aj individuálnu reakciu vášho psa na stravovanie a prispôsobiť množstvo potravy podľa potreby.

Výživové požiadavky

Kaukazský ovčiak potrebuje stravu bohatú na bielkoviny, aby udržal svoju svalovú hmotu a energiu. Vitamíny A, D a E sú tiež dôležité pre zdravie kostí a kože. Minerály, ako vápnik a fosfor, sú nevyhnutné pre silné kosti a zuby. Dôležitý je aj správny pomer tuku a uhľohydrátov pre udržanie vhodnej kondície.

Pri výbere krmiva je vždy dobré konzultovať s veterinárom alebo odborníkom na výživu psov, aby ste mohli prispôsobiť stravu individuálnym potrebám vášho kaukazského ovčiaka. Dodržiavanie správnej stravy a vhodného režimu kŕmenia môže zabezpečiť, že váš pes bude mať zdravý a aktívny život.

Ľudia tiež čítajú: Psie plemeno holandský ovčiak

Pre koho je plemeno vhodné

Kaukazský ovčiak je plemeno psa, ktoré je vhodné pre špecifické typy majiteľov a životných podmienok. Je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, aby ste určili, či je kaukazský ovčiak správnym plemenom pre vás.

Pre koho je vhodný kaukazský ovčiak

 1. Skúsení majitelia psov: Kaukazský ovčiak nie je vhodný pre nových majiteľov psov. Toto plemeno vyžaduje majiteľov s predchádzajúcimi skúsenosťami s výcvikom a výchovou veľkých plemien a s porozumením ich špecifickým potrebám.
 2. Majitelia s aktívnym životným štýlom: Kaukazský ovčiak je aktívny pes, ktorý potrebuje dostatok pohybu a cvičenia. Preto je vhodný pre majiteľov, ktorí majú čas a energiu na prechádzky a fyzickú aktivitu.
 3. Majitelia so zabezpečeným prostredím: Toto plemeno je veľmi teritoriálne a ochranárske, čo ho robí vhodným pre majiteľov so zabezpečeným pozemkom alebo dvorom. Nie je ideálny pre bytové bývanie bez prístupu k dvoru.

Vhodnosť pre deti

Kaukazský ovčiak môže byť vhodný pre rodiny s deťmi, ale sú potrebné určité opatrenia a dohľad.

 1. Správna výchova: Kaukazský ovčiak vyžaduje dôslednú výchovu a socializáciu už od mladosti, aby bol dobre oboznámený s deťmi a vedel, ako sa správať okolo nich.
 2. Dozor: Dozor nad interakciami medzi psom a deťmi je nevyhnutný. Aj keď môže byť verný a ochranný voči deťom, môže mať prirodzený inštinkt k ochrane a potrebuje dozor, aby sa zabezpečila bezpečnosť.
 3. Opatrnosť s malými deťmi: Kaukazský ovčiak je veľký a silný pes, a preto je dôležité, aby si majitelia boli vedomí rizika, ktoré môže predstavovať pre malé deti, najmä ak nie je riadne vychovaný.

Celkovo platí, že kaukazský ovčiak je vhodný pre skúsených majiteľov s vhodnými podmienkami a výcvikom, ale vyžaduje starostlivý a dobre premyslený prístup k starostlivosti a interakcii s deťmi.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Aké sú základné charakteristiky plemena kaukazský ovčiak?

Kaukazský ovčiak je veľký, silný a odvážny pes pôvodom z Kaukazu. Je známy svojou vernosťou a ochranárskou povahou.

Je kaukazský ovčiak vhodný pre rodinu s deťmi?

Kaukazský ovčiak môže byť vhodný pre rodiny s deťmi, ale vyžaduje dôkladnú výchovu a dohľad nad interakciami s deťmi.

Aká je správa starostlivosť o srsť kaukazského ovčiaka?

Hrubá dvojvrstvová srsť kaukazského ovčiaka vyžaduje pravidelné vyčesávanie a starostlivosť, najmä počas obdobia výmeny srsti.

Aká je typická dĺžka života kaukazského ovčiaka?

Typická dĺžka života kaukazského ovčiaka sa pohybuje okolo 10 až 12 rokov, ale môže byť ovplyvnená starostlivosťou a genetikou.

Ako správne vychovávať kaukazského ovčiaka?

Kaukazský ovčiak vyžaduje dôslednú výchovu, socializáciu a trpezlivosť. Skúsený majiteľ je výhodou.

Je kaukazský ovčiak vhodný pre bytové bývanie?

Kaukazský ovčiak nie je ideálny pre bytové bývanie, pretože potrebuje prístup k dvoru alebo zabezpečenému prostrediu.

Aké sú najčastejšie choroby u kaukazského ovčiaka?

Najčastejšie choroby zahŕňajú dyspláziu bedrového kĺbu, artritídu a očné problémy.

Ako často potrebuje kaukazský ovčiak fyzickú aktivitu?

Kaukazský ovčiak potrebuje pravidelný pohyb a fyzickú aktivitu, vrátane prechádzok a cvičenia.

Aké sú vhodné stravovacie návyky pre kaukazského ovčiaka?

Kaukazský ovčiak potrebuje kvalitné krmivo, bohaté na bielkoviny a vitamíny. Kvalitné komerčné krmivo je často odporúčané.

Ako je kaukazský ovčiak voči cudzím ľuďom a iným psom?

Kaukazský ovčiak môže byť podozrievavý voči cudzím ľuďom a iným psom. Správna socializácia je dôležitá na minimalizáciu agresívneho správania.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť