Prečo pes odmieta jesť? Rozpoznajte príčiny a nájdite riešenie

Keď váš štvornohý priateľ odmieta jesť, môže to byť znepokojujúce a mätúce. Či už ide o náhle zmeny v stravovacích návykoch alebo dlhodobý problém, dôvodov, prečo pes nechce žrať, môže byť viacero. Tento článok vás prevedie najčastejšími príčinami, prečo pes odmieta potravu, a ponúkne rady a stratégie, ako tento problém vyriešiť. Zistite, ako môžete pomôcť svojmu psíkovi znovu nájsť radosť z jedla, zatiaľ čo zabezpečíte jeho zdravie a šťastie. Kedy je čas vyhľadať pomoc od veterinárneho lekára?

Zdravotné problémy a skrytá bolesť

Odmieta váš pes žrať granule? Dôvodom môžu byť aj zdravotné problémy, ktoré spôsobujú bolesť a celkové nechutenstvo. Môže ísť o infekcie (napr. parvoviróza), zubné problémy a ochorenia ústnej dutiny, tráviace ťažkosti alebo vážnejšie stavy ako sú rakovina, zlyhanie orgánov, alebo autoimunitné ochorenia. Taktiež niektoré lieky môžu spôsobiť nechutenstvo ako vedľajší účinok.

Riešenie

Prvým a najdôležitejším krokom je konzultácia so skúseným veterinárom, ktorý môže vykonať komplexné vyšetrenie vášho psa. Môže odporučiť krvné testy, röntgen, ultrazvuk alebo iné diagnostické testy na zistenie príčiny problému. Na základe diagnózy veterinár navrhne vhodnú liečbu. Ak je strata apetítu spôsobená bolesťou, veterinár môže predpísať lieky na bolesť alebo protizápalové lieky, aby zmiernil bolesť a zlepšil kvalitu života vášho psa. niektorých prípadoch môže byť potrebné prispôsobiť stravu psa, aby bola ľahšie stráviteľná a aby zodpovedala jeho momentálnym potrebám. To môže zahŕňať mäkkú stravu, ktorá je jednoduchšie prehĺtateľná, alebo vysoko kalorické doplnky na podporu výživy.

Mohlo by Vás tiež zaujímať: Prvá pomoc pre psa – čo dať psovi od bolesti.

Psychické problémy – stres a úzkosť

Pes môže byť stresovaný alebo úzkostný kvôli nedávnym zmenám v prostredí, ako sú presťahovanie, príchod nového člena rodiny (či už ľudského alebo zvieracieho), alebo strata spoločníka. V týchto prípadoch môže jednoducho stratiť apetít.

Riešenie

Poskytnite psovi stabilné a pokojné prostredie. Uistite sa, že má dostatok času na adaptáciu na nové prostredie alebo zmeny v domácnosti. Pomôžte mu cítiť sa bezpečne a milovanevenujte psovi viac času a pozornosti, pravidelne ho cvičte a hrajte sa s ním, aby ste predchádzali nude a psychickým problémom. Ak máte podozrenie na depresiu alebo úzkosť, poraďte sa s veterinárom o možnostiach liečby.

Problémy so stravou

Nevhodná alebo jednotvárna strava, prechod krmiva na nové, ktoré psovi jednoducho nechutí alebo je nekvalitné, môžu spôsobiť, že prestane mať záujem o jedlo. Problémom môže byť aj pričasté kŕmenie alebo nesprávna veľkosť porcií.

Riešenie

Vyskúšajte zmeniť značku alebo typ krmiva, prípadne pridajte do jedla lákavé prísady, ako sú malé množstvá kuracieho mäsa alebo ryby. Uistite sa, že potrava a jej dávkovanie je vhodné pre vek, veľkosť a zdravotný stav vášho psa. Vo všeobecnosti sa odporúča kŕmiť dospelého psa dva razy denne. Toto rozdelenie pomáha udržiavať konštantnú hladinu cukru v krvi a podporuje dobré trávenie. Veľkosť dávok sa líši na základe energetických potrieb psa. Ako východiskový bod môžete použiť odporúčania uvedené na balení krmiva, ale mali by ste ich prispôsobiť potrebám vášho psa.

Teplotné extrémy

Veľmi horúce alebo veľmi chladné počasie môže ovplyvniť apetít psa. Počas horúceho počasia psy často znižujú svoju aktivitu, aby sa vyhli prehriatiu. To môže viesť k zníženiu energetickej potreby a následne aj k menšej chuti do jedla. Vyššia teplota môže tiež spôsobiť, že sa psy cítia nepríjemne alebo trpia dehydratáciou, čo môže ďalej znižovať ich záujem o jedlo. Na druhej strane, ak sú psy vystavené príliš nízkym teplotám bez adekvátnej ochrany alebo tepla, môže to spôsobiť, že sa budú cítiť nekomfortne alebo dokonca trpieť hypotermiou, čo môže ich apetít znížiť.

Riešenie

Zaistite, aby mal pes prístup k vhodnému úkrytu pred teplom alebo chladom, a prispôsobte frekvenciu a množstvo kŕmenia podľa jeho aktivity a vonkajších podmienok. Udržujte pravidelnú fyzickú aktivitu vášho psa aj v chladnom počasí, aby ste podporili jeho metabolizmus a apetít. Uistite sa, že váš pes má stály prístup k čistej, čerstvej vode na pitie, a to hlavne počas horúcich dní. V horúcom počasí môžete ponúknuť ľahšie stráviteľné jedlá alebo dokonca zamrazené pochúťky, ktoré môžu podnietiť záujem psa o jedlo a zároveň mu poskytnúť osvieženie.

Nedostatočná fyzická aktivita

Psy, podobne ako ľudia, potrebujú pravidelnú fyzickú aktivitu nielen na udržanie zdravej hmotnosti a podporu zdravia srdca, pľúc a svalov, ale aj na stimuláciu ich mentálneho zdravia a celkového blahobytu. Psy, ktoré sa nedostatočne hýbu, spália menej kalórií, čo môže viesť k zníženiu ich energetickej potreby. To môže mať za následok menšiu chuť do jedla, keďže ich telo nevyžaduje toľko energie na udržanie. Nedostatok aktivity môže viesť k náladovým zmenám, vrátane nudy alebo dokonca depresie u psov. Tieto stavy môžu spôsobiť, že pes bude mať menší záujem o jedlo a iné aktivity, ktoré obvykle považuje za príjemné. Pravidelná aktivita pomáha podporovať zdravé trávenie. Psy, ktoré trávia veľa času bez pohybu, môžu trpieť pomalším trávením alebo inými tráviacimi problémami, čo môže ovplyvniť ich chuť do jedla.

Riešenie

Pravidelné prechádzky, beh, hry a iné formy cvičenia môžu pomôcť zlepšiť fyzickú kondíciu vášho psa, stimulovať jeho apetít a zlepšiť jeho celkovú náladu a zdravie. Poskytnite svojmu psovi interaktívne hračky, ktoré podnecujú mentálnu stimuláciu a fyzickú aktivitu, ako sú hračky na žuvanie, puzzle hračky alebo hračky na ťahanie. Zmena denného režimu prechádzok alebo zavedenie nových aktivít môže pomôcť zvýšiť záujem psa o pohyb a tým pozitívne ovplyvniť jeho apetít.

Ďalšie možné príčiny, prečo pes odmieta jesť

  • Vek a únava: Staršie psy často majú menej chuti do jedla v dôsledku prirodzeného zníženia aktivity a celkovej únavy. U starších psov prispôsobte diétu ich meniacim sa potrebám. Zabezpečte, aby krmivo bolo ľahko stráviteľné a nutrične vyvážené, zamerané na podporu zdravia starších psov.
  • Očkovanie: Niekedy psy krátko po očkovaní prejavujú znížený záujem o jedlo kvôli dočasnému nepohodliu alebo reakcii na vakcínu. Ak pes odmieta jesť krátko po očkovaní, poskytnite mu pokoj a čas na zotavenie. Ak problémy pretrvávajú, konzultujte to s veterinárom.
  • Hormonálne nerovnováhy: Stavy ako hypotyreóza alebo cushingova choroba môžu viesť k zmenám v chuti do jedla. V prípade hormonálnych nerovnováh je dôležitá veterinárna diagnostika a následná liečba, ktorá môže zahŕňať hormonálnu terapiu alebo iné medicínske zásahy.
Mohlo by sa Vám tiež páčiť