Anglický seter – kompletný sprievodca pre majiteľov. Charakteristika, výživa a starostlivosť

Objavte všetko, čo potrebujete vedieť o Anglickom setrovi v našom komplexnom sprievodcovi! Zistite o jeho jedinečných charakteristikách, pôvabe a povahe, ako aj o dôležitých aspektoch chovu a starostlivosti. Porozprávame sa o optimálnej výžive a zdraví plemena, a nezabúdame ani na jeho výhody a nevýhody. S krátkym zhrnutím a hodnotením na záver, spolu s často kladenými otázkami, vám tento článok poskytne kompletný prehľad o Anglickom setrovi, aby ste sa mohli rozhodnúť, či je toto plemeno to pravé pre vás!

Charakteristika plemena

Anglický seter je plemeno psa pôvodom z Anglicka, ktorého hlavnou úlohou bolo pôvodne pomáhať pri lovení vtákov a iných drobných zvierat. Toto plemeno je teraz obľúbené ako rodinný spoločník a výstavný pes, vďaka svojej priateľskej povahe a krásnemu vzhľadu.

Vzhľadovo je anglický seter elegantný a štíhly pes so silným a svalnatým telom. Jeho charakteristická farba srsti je kombinácia bielych a tmavých alebo hnedých škvŕn, čo mu dáva výrazný a pôsobivý vzhľad. Ich hustá srsť je jemná a mäkká, s dlhými chlpmi na ušiach, nohách a chvoste, čo im dodáva šarm a eleganciu.

Povahovo sú anglickí setri známi svojou priateľskou a láskavou povahou. Sú to veľmi oddaní a inteligentní psi, ktorí dobre vychádzajú s deťmi a inými domácimi zvieratami. Majú vysokú úroveň energie a potrebujú dostatok pohybu a mentálnej stimulácie, aby sa cítili šťastní a vyvážení. Títo psi majú tiež sklon k behaniu a sledovaniu pachov, čo ich robí ideálnymi spoločníkmi pre aktívnych ľudí alebo rodiny so záujmom o outdoorové aktivity a poľovníctvo.

Výcvik anglického setra môže byť niekedy výzvou, pretože majú nezávislú povahu a môžu byť trochu tvrdohlaví. Avšak s trpezlivosťou, dôslednosťou a pozitívnym posilňovaním môžu byť veľmi poslušnými a dobre vychovanými spoločníkmi.

Celkovo je anglický seter pôvabným a milým psom, ktorý je schopný poskytnúť veľa lásky a radosti svojej rodine, a to nielen vďaka svojmu nádhernému vzhľadu, ale aj vďaka svojej oddanosti a zábavnému charakteru.

Základné údaje

CharakteristikaAnglický seter
PôvodAnglicko
VeľkosťStredná až veľká
HmotnosťSamci: 25 – 36 kg; Samice: 20 – 32 kg
VýškaSamci: 61 – 68 cm; Samice: 56 – 63 cm
Dĺžka srstiStredne dlhá, jemná a mäkká
Farba srstiBiela s tmavými alebo hnedými škvrnami
Dlhodobá starostlivosťStredná
AktivitaVysoká
Výcviková náročnosťStredná
PovahaPriateľská, oddaná, inteligentná
Kompatibilita s deťmiVynikajúca
Kompatibilita s inými zvieratamiDobrá

Vzhľad plemena

Anglický seter je štíhly a elegantný pes, ktorý sa vyznačuje dobre vyváženou stavbou tela. Jeho výška v kohútiku sa pohybuje medzi 61 až 68 centimetrami u samcov a medzi 56 až 63 centimetrami u samíc, s hmotnosťou pohybujúcou sa od 25 do 36 kilogramov u samcov a od 20 do 32 kilogramov u samíc.

Hlava anglického setra je úzka a dobre modelovaná, so stredne dlhým, špicatým nosom a širokými nozdrami. Oči sú tmavé, mandľového tvaru a vyjadrujú inteligenciu a pozornosť. Ich uši sú stredne veľké, zavesené, sú dobre osrstené a visia tesne pri hlave.

Trup anglického setra je dobre osvalený a hlboký, s hladkými líniami. Hrudník je hlboký a široký, s dobre zakrivenými rebrami, čo umožňuje dostatočný priestor pre srdce a pľúca. Chrbát je priamočiary a silný, s krátkymi, dobre osvalenými bedrami.

Chvost anglického setra je dlhý a dobre osrstený, s pevným koreňom, ktorý sa postupne zužuje smerom k špičke. Počas aktívneho pohybu sa chvost dvíha nad chrbát, čo pridáva gráciu a pôvab pohybu.

Končatiny anglického setra sú dlhé a štíhle so silnými svalmi, umožňujúcimi efektívny pohyb. Predné končatiny sú priamočiare a sú plne osrstené, zatiaľ čo zadné končatiny majú dobre vyvinutý pohyb a sú pevne osvalené.

Srsť anglického setra je stredne dlhá, jemná a mäkká na dotyk, s dostatočnou hustotou a hladkou textúrou. Na hlave, ušiach a nohách je srsť trochu dlhšia, tvoriaca charakteristické perie, čo dodáva plemenu jeho typický vzhľad a eleganciu.

Zdravie, choroby a vek

Anglický seter je pomerne zdravé plemeno, ale ako u každého plemena, aj u nich sa vyskytujú niektoré genetické a dedičné choroby. Jednou z najčastejších zdravotných problémov u anglických setrov je dysplázia bedrového kĺbu, ktorá môže viesť k artritíde a bolestiam v kĺboch. Ďalšou častou chorobou sú problémy so štítnou žľazou, ako je hypotyreóza, ktorá ovplyvňuje metabolizmus a môže spôsobiť problémy s hmotnosťou a energiou. Niektorí anglickí setri môžu tiež trpieť epilepsiou a srdcovými chorobami, ako je dilatačná kardiomyopatia.

Z hľadiska zdravia majú anglickí setri tendenciu byť aktívni a robustní psi, ktorí si užívajú fyzickú aktivitu a dostatok pohybu. Vhodná strava a pravidelné veterinárne prehliadky sú kľúčové pre udržanie ich optimálneho zdravia. Je tiež dôležité, aby boli vyšetrení na genetické predispozície k chorobám, ktoré sú pre toto plemeno známe.

Dĺžka života anglických setrov sa pohybuje medzi 10 až 12 rokmi. Správna starostlivosť, zdravá strava a dostatok cvičenia môžu prispieť k tomu, aby tieto psy žili dlhý a zdravý život. Včasná diagnostika a liečba prípadných zdravotných problémov môžu tiež zvýšiť ich šance na dlhovekosť a kvalitu života.

Správanie a povaha

Anglický seter je známy svojou priateľskou a láskavou povahou, čo ich robí vynikajúcimi spoločníkmi pre jednotlivcov aj rodiny. Sú veľmi oddaní svojim ľuďom a často prejavujú silné väzby s celou rodinou. Tieto psy majú zvyčajne vyrovnanú a uvoľnenú povahu, čo z nich robí dobrých spoločníkov aj pre deti. Majú prirodzenú lásku k ľuďom a dokážu sa dobre prispôsobiť rôznym životným situáciám.

Anglickí setri sú inteligentní a zvedaví psi, ktorí majú veľkú radosť z učenia sa nových vecí a z práce s ľuďmi. Sú pomerne ľahko ovládateľní, ale niekedy môžu byť tvrdohlaví, preto je dôležité začať s výcvikom a socializáciou v mladom veku. S dostatočnou mentálnou stimuláciou a fyzickou aktivitou sú anglickí setri šťastní a vyvážení.

Z hľadiska správania majú anglickí setri tendenciu byť hraví a plní energie. Majú prirodzený inštinkt na sledovanie pachov, čo ich robí skvelými spoločníkmi pre aktívnych ľudí alebo rodiny so záujmom o outdoorové aktivity. Sú radi vonku a majú radosť z behu a pohybu. Avšak, keď sú doma, môžu byť pomerne kľudní a relaxovaní, čo z nich robí výborných spoločníkov aj pre menej aktívnych ľudí.

Celkovo je povaha anglického setra charakterizovaná jeho láskavosťou, oddanosťou a inteligenciou. S primeranou starostlivosťou, výcvikom a pozornosťou môžu byť tieto psy vynikajúcimi spoločníkmi pre rôzne životné prostredia a rodiny rôznych zložení.

Výchova a starostlivosť

Výchova a výcvik anglického setra vyžaduje dôslednosť, trpezlivosť a pozitívne posilňovanie. Je dôležité začať s výchovou a socializáciou v mladom veku, aby sa zabránilo vzniku nežiaduceho správania a posilnili sa žiaduce vlastnosti. Poskytovanie dostatku fyzickej a mentálnej stimulácie je kľúčové pre udržanie vyrovnaného a šťastného anglického setra.

Výcvik by mal byť založený na pozitívnom posilňovaní a odmeňovaní žiaduceho správania. Používanie odmien ako maškŕt, alebo pochválenie za správne správanie pomáha posilniť spojenie medzi správaním a odmeňovaním. Trpezlivosť a konzistencia sú kľúčové pre úspešný výcvik anglického setra, pretože môžu byť niekedy tvrdohlaví a majú vlastnú hlavu.

Starostlivosť o anglického setra zahŕňa pravidelné prehliadky u veterinára, vhodnú stravu, dostatok cvičenia a starostlivosť o srsť a zuby. Pravidelné cvičenie je dôležité pre udržanie fyzickej kondície a mentálnej stimulácie. Ich hustá srsť vyžaduje pravidelné česanie a starostlivosť, aby sa predišlo zamotaniu a tvorbe uzlíkov.

Strava anglického setra by mala byť vyvážená a prispôsobená ich potrebám v závislosti od ich veku, veľkosti a aktivity. Kvalitné krmivo s dostatočným množstvom bielkovín a živín je dôležité pre ich celkové zdravie a vitalitu. Je tiež dôležité aby mal pes k dispozícii dostatok čerstvej vody.

Všeobecná starostlivosť o anglického setra by mala zahŕňať pravidelné kúpanie, čistenie uší a strihanie pazúrov, aby sa zabránilo vzniku infekcií a nepohodlia. Udržiavanie pravidelných rutín a starostlivosti pomáha udržiavať anglického setra šťastného a zdravého po dlhú dobu.

Výživa a kŕmenie

Správna výživa je kľúčová pre udržanie optimálneho zdravia a kondície anglického setra. Pri výbere krmiva je dôležité zvážiť vek, veľkosť, úroveň aktivity a individuálne potreby psa. Kvalitné krmivo pre plemeno anglický seter by malo obsahovať vyvážený podiel bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov, aby poskytovalo všetky potrebné živiny.

Odporúča sa vybrať krmivo vysokej kvality, ktoré neobsahuje žiadne umelé farbivá, príchute alebo konzervačné látky. Môžete zvážiť krmivo, ktoré je špeciálne formulované pre veľké plemená, pretože anglickí setri patria medzi stredné až veľké psy. Tieto psy majú aktívnu povahu, preto môže byť vhodné zvoliť krmivo určené pre psy so strednou a vyššou úrovňou aktivity.

Dôležité je tiež dodržiavať správne porcie kŕmenia a nekŕmiť psa nadmieru, aby sa predišlo nadváhe a súvisiacim zdravotným problémom. Pre anglického setra je odporúčané kŕmenie dvakrát až trikrát denne, pričom množstvo krmiva by malo zodpovedať jeho veku, veľkosti, úrovni aktivity a metabolizmu.

Vzhľadom na ich pomerne vysokú úroveň aktivity a energie, anglickí setri potrebujú vyváženú stravu s dostatočným množstvom bielkovín a kalórií, aby udržali svoju kondíciu a energiu. Výživa by mala byť bohatá na zdravé tuky, ako sú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré podporujú zdravú pokožku a srsť. Tiež je dôležité, aby dostávali dostatok vlákniny a vody, aby sa zabezpečila správna funkcia trávenia.

Celkovo je dôležité venovať pozornosť kvalite a množstvu krmiva, ako aj dodržiavanie pravidelného režimu kŕmenia, aby sa zabezpečila optimálna výživa a zdravie anglického setra. Konzultácia s veterinárnym lekárom môže pomôcť pri výbere najvhodnejšieho krmiva a stravovacieho režimu pre vášho psa.

Pre koho je plemeno vhodné

Anglický seter je vhodný pre aktívnych jednotlivcov alebo rodiny, ktoré majú radi outdoorové aktivity a majú dostatok času a energie venovať sa svojmu psovi. Tí, ktorí sa angažujú v outdoorových športoch ako je beh, turistika alebo cyklistika, by ocenili spoločnosť anglického setra, pretože tieto psy majú vysokú úroveň aktivity a radi sa zapájajú do fyzickej aktivity. Ich inteligencia a zvedavosť z nich robia vhodných spoločníkov pre ľudí, ktorí majú záujem o tréning a výcvik.

Anglický seter sa viac hodí do domu s prístupom do záhrady alebo vonkajšieho priestoru, kde môže vybaviť svoju potrebu po pohybe a mentálnej stimulácii. Majú radi možnosť behať a hrať sa vo voľnom priestore, preto by boli šťastnejší v domácnosti so záhradou alebo v mieste, kde majú pravidelný prístup k vonkajšiemu prostrediu.

Pokiaľ ide o deti, anglický seter obvykle dobre vychádza s deťmi a je považovaný za priateľské a bezpečné plemeno. Sú to trpezliví a láskaví psi, ktorí majú radosť z hry s deťmi a môžu sa stať skvelými spoločníkmi pre rodiny. Je však dôležité učiť deti, ako správne a úctivo interagovať so psom a dozerať na to, aby sa zabránilo hrubému zaobchádzaniu alebo neprimeraným hrám, ktoré by mohli psa vystrašiť alebo mu ublížiť. Všeobecne platí, že anglický seter môže byť skvelým spoločníkom pre rodiny s deťmi, ktoré sú pripravené poskytnúť mu lásku, starostlivosť a dostatok pozornosti.

Najčastejšie otázky (FAQ)

Aký je temperament anglického setra?

Anglický seter je známy svojou priateľskou a láskavou povahou. Je to inteligentný a oddaný pes, ktorý dobre vychádza s deťmi a inými domácimi zvieratami. Majú vysokú úroveň energie a potrebujú dostatok pohybu a mentálnej stimulácie.

Ako sa starať o srsť anglického setra?

Srsť anglického setra vyžaduje pravidelné česanie a starostlivosť, najmä počas obdobia pĺznutia. Dlhá srsť by sa mala česať denne, aby sa predišlo tvorbe chumáčov a uzlíkov. Pravidelné kúpanie a strihanie môžu tiež pomôcť udržať srsť v dobrom stave.

Sú anglickí setri vhodní pre deti?

Áno, anglický seter je považovaný za priateľské a bezpečné plemeno, ktoré dobre vychádza s deťmi. Sú to trpezliví a láskaví psi, ktorí majú radosť z hry s deťmi a môžu sa stať skvelými spoločníkmi pre rodiny s deťmi.

Koľko pohybu potrebuje anglický seter?

Anglický seter je aktívne plemeno, preto by mal dostať jednu až dve hodiny pohybu denne. To zahŕňa prechádzky, beh, hranie a tréning, aby sa udržala jeho fyzická kondícia a duševná stimulácia.

Aká je typická veľkosť a váha anglického setra?

Anglický seter je stredné až veľké plemeno. Samci majú zvyčajne hmotnosť medzi 25 a 36 kg a výšku od 61 do 68 cm, samice majú hmotnosť medzi 20 a 32 kg a výšku od 56 do 63 cm.

Majú anglickí setri sklon k určitým zdravotným problémom?

Áno, niektoré z najčastejších zdravotných problémov u anglických setrov zahŕňajú dyspláziu bedrového kĺbu, problémy so štítnou žľazou, epilepsiu a srdcové choroby. Dôležité je včasné vyhľadanie veterinárnej starostlivosti a pravidelné prehliadky.

Aký typ krmiva je vhodný pre anglického setra?

Vhodné krmivo pre anglického setra by malo byť vysokej kvality a obsahovať vyvážený podiel bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov. Odporúča sa vybrať krmivo určené pre stredne veľké až veľké plemená.

Ako sa anglický seter správa voči cudzím ľuďom?

Anglický seter má priateľskú povahu a často je priateľský voči cudzím ľuďom. Sú to sociálne zvieratá, ktoré sa radi priatelia a stretávajú s novými ľuďmi.

Potrebujú anglickí setri veľa priestoru?

Áno, anglickí setri majú vysokú úroveň aktivity a potrebujú dostatok miesta na uspokojenie svojej potreby po pohybe. Majú radi možnosť behať a hrať sa vo voľnom priestore, preto sú o niečo vhodnejší do domu s prístupom do záhrady alebo vonkajšieho priestoru.

Ako anglickí setri vychádzajú s inými domácimi zvieratami?

Anglickí setri majú zvyčajne priateľskú povahu a dobre vychádzajú s inými domácimi zvieratami, najmä ak sú správne socializovaní. Sú to zvyčajne dobrí spoločníci pre iné psy a mačky v domácnosti.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť