Mastif – Ideálni spoločníci s výnimočnou povahou a zvláštnym vzhľadom

Vitajte vo svete mastifov. Poznáme všetko o tomto úžasnom plemene! V našom podrobnom článku budeme preskúmavať základné charakteristiky mastifov, ich jedinečnú povahu a vzhľad, spolu s tipmi na správny chov a starostlivosť. Dozviete sa aj o optimálnej strave, výžive, a ako udržať ich zdravie. Nevyhneme sa ani nevýhodám a výhodám, ktoré s týmto plemenom prichádzajú. Na záver, vám ponúkneme komplexné zhodnotenie mastifov a zodpovieme často kladené otázky, aby sme vám pomohli rozhodnúť sa, či je toto plemeno to pravé pre vás.

Charakteristika plemena

Mastif je veľké a mohutné plemeno psa, ktorého charakteristickými rysmi sú jeho impozantná veľkosť, pokojná povaha a oddanosť svojmu majiteľovi.

Psov mastifského typu používali v Anglicku už v období stredoveku, ako vojnových, strážnych, loveckých ale aj bojových psov.

Jeho pôvod sa traduje do Londýna, kde boli v období 16. storočia postavené arény, kde musel mastif (a ďalšie plemená veľkých psov) súťažiť s levmi, medveďmi, býkmi a ďalšími dravcami. Táto hrozná „zábava“ trvala až do roku 1835, kedy bola britskou vládou zakázaná. V podobnom období sa začal chovať anglický mastif. O pár rokov neskôr došlo k cielenému kríženiu s hladkosrstým bernardínom – aby vniesol práve bernardín do tohto plemena viac jemnosti a rovnováhy.

V dnešnej dobe je anglický mastif považovaný za jedno z najstarších a najväčších plemien psov na celom svete. Je tiež vodítkom k ďalším plemenám ako nemecká doga, bernardín, novofundlandský pes či bullmastif. Mastif je v súčasnej dobe veľmi vzácnym plemenom psa (okrem Anglicka).

Celkovo má mastif mnoho výnimočných vlastností, ale je to plemeno, ktoré nie je vhodné pre každého. Vyžaduje si zodpovedného majiteľa, ktorý je pripravený venovať im lásku, starostlivosť a primeraný výcvik.

Základné údaje

CharakteristikaMastif
VeľkosťVeľké plemeno, dospelí jedinci 70-100 kg
Výška v kohútikuaž 90 cm
VzhľadSilný a svalnatý telový rámec, krátka srsť
PovahaPokojná, vyrovnaná, oddaná a verná
VýcvikVyžaduje dôsledný a pozorný výcvik
VýživaPotrebujú špeciálnu pozornosť vo výžive
PohybNie sú nároční na fyzickú aktivitu
Zdravotné predispozícieDysplázia bedrových kĺbov, žalúdočná torzia
Dĺžka života6-10 rokov

Vzhľad plemena mastif

Vzhľad plemena mastif je charakterizovaný jeho dojímavou a impozantnou stavbou tela. Nasledujúci odsek podrobnejšie popisuje rôzne aspekty vzhľadu mastifa.

Mastif je veľký a silne postavený pes so štíhlymi, ale dobre definovanými proporciami tela. Jeho dobre vyvážená stavba tela je esenciálnym rysom tohto plemena.

Rozmery a hmotnosť

Dospelí jedinci dosahujú veľké rozmery. Ich hmotnosť sa pohybuje medzi 70 a 100 kilogramami, pričom dĺžka tela je približne rovnaká ako výška v kohútiku, ktorá dosahuje až 90 centimetrov. Mastif má robustný trup so silnými končatinami, čo prispieva k ich veľkosti a hmotnosti.

Hlava

Hlava mastifa je obrovská a mohutná, so širokou lebkou. Majú silnú čeľusť s dobre vyvinutými čeľustnými svalmi. Ich ňufák je krátky, čo pridáva na ich charakteristickom vzhľade. Okrúhle, hlboké oči s hlbokými vráskami na čele pridávajú k ich majestátnej hlave.

Trup

Trup mastifa je silný a široký s hlbokým hrudníkom, čo súčasne umožňuje dostatok priestoru pre srdce a pľúca. Majú rovný chrbát a silné bedrá, čo prispieva k ich stabilite a sile.

Chvost

Chvost mastifa je vysoko nasadený a nesený dole, čo je charakteristickým rysom tohto plemena. Chvost je hrubý a často má trojhranný tvar. Vzhľadom k ich impozantnej postave, je dôležité, aby bol chvost dobre vyvážený.

Končatiny

Končatiny mastifa sú silné a rovné. Predné a zadné nohy majú kompaktnú stavbu a sú schopné udržať jeho veľkú hmotnosť. Labky sú silné s dobre tvarovanými, kompaktnými prstami a tmavými pazúrmi.

Srsť

Mastif má krátku, hrubú a hladkú srsť, ktorá je približne jednotná na celej ich postave. Ich srsť je najčastejšie v rôznych odtieňoch sivého, tmavohnedého alebo zlatistého, pričom môže obsahovať tmavé masky na tvári.

Celkový vzhľad mastifa je nádherný a elegantný zároveň. Ich stavba tela zdôrazňuje ich silu, vytrvalosť a majestát. Tento plemeno je jedinečné nielen svojou povahou, ale aj svojím dojímavým vzhľadom, ktorý bije do očí na prvý pohľad.

Zdravie, choroby a vek

Mastif, ako mnohé iné veľké plemená psov, môže byť náchylný k určitým zdravotným problémom. Tu je komplexný pohľad na najčastejšie choroby, zdravie a dĺžku života plemena mastif.

Najčastejšie choroby

  1. Dysplázia bedrových kĺbov – toto je častý problém u mastifov, kde sa bedrový kĺb nevyvíja správne, čo môže viesť k bolesti a neschopnosti pohybu.
  2. Žalúdočná torzia – toto je vážne ochorenie spojené so stočením žalúdka a plynovým nafúknutím. Mastif má väčšie predispozície k tejto chorobe kvôli jeho hmotnosti a hĺbke hrudníka.
  3. Kardiomyopatia – ide o ochorenie srdca, ktoré môže postihnúť mastifov, najmä tých starších. Môže to viesť k srdcovým problémom a náhlej smrti.
  4. Rakovina – mastif je náchylný k rôznym druhom rakoviny, vrátane rakoviny kostí a lymfómu.
  5. Ektropium a entropium – tieto očné problémy sú u mastifov pomerne časté. Ektropium je vyčnievanie očného viečka von, zatiaľ čo entropium je jeho zvinutie dovnútra.

Zdravie

Zdravý život mastifa je výsledkom primeranej stravy, dostatočnej fyzickej aktivity a preventívnej starostlivosti zo strany majiteľa. Dôležité je udržiavať ich hmotnosť na správnej úrovni, aby sa minimalizovalo riziko žalúdočnej torzie. Pravidelné veterinárne prehliadky a očkovanie sú nevyhnutné pre včasnú diagnostiku a liečbu rôznych chorôb.

Dĺžka života a vek

Priemerná dĺžka života mastifa sa pohybuje od 6 do 10 rokov. To znamená, že sú pomerne krátkodobými plemenami a majitelia by mali byť pripravení na ich starostlivosť a potreby v priebehu ich krátkeho života. Dodržiavanie správnej starostlivosti a výživy môže výrazne ovplyvniť kvalitu a dĺžku ich života. Je dôležité, aby budúci majitelia mastifov mali realistické očakávania týkajúce sa dĺžky ich života a boli pripravení na starostlivosť, ktorú tento impozantný pes vyžaduje.

Odporúčame: Psie plemeno kangal – základné charakteristiky a povaha

Správanie a povaha mastifa

Povaha a správanie plemena mastif sú dôležité aspekty, ktoré treba zvážiť pred rozhodnutím sa pre toto plemeno. Dôkladný pohľad na ich povahové črty a charakteristické správanie pomôže potenciálnym majiteľom lepšie porozumieť tomu, čo môžu očakávať.

Povahové črty

Pokojná a vyrovnaná povaha – sú známi pre svoju pokojnú a vyrovnanú povahu. Zriedka na seba upozorňujú nepotrebným štekotom alebo neprimeranou agresiou.

Oddanosť a vernosť – sú mimoriadne oddaní svojim majiteľom a rodine. Majitelia mastifov si často cenia ich vernosť a schopnosť chrániť svojich blízkych.

Dôverčiví a nezávislí – majú svoj vlastný myšlienkový proces a môžu byť nezávislí. To však neznamená, že nie sú poslušní – jednoducho sú náročnejší na dôveru.

Ostražití a ochranárski – sú prirodzene ostražití a majú vrodený inštinkt ochraňovať svoj domov a rodinu. To ich robí skvelými strážcami.

Charakteristické správanie

Tichosť – nie sú zvyčajne nadmerne hluční. Môžu štekať, keď je to nevyhnutné alebo cítia potenciálnu hrozbu, ale nie sú typickými štekotajúcimi psami.

Pokojný spánok – sú známi tým, že veľa spia. Často sa vyspia vo svojom obľúbenom kúte domu a prejavujú malý záujem o aktivity, ktoré vyžadujú veľa pohybu.

Ochranársky inštinkt – majú prirodzený inštinkt ochraňovať svoju rodinu a majetok. Toto sa môže prejaviť v ich správaní, keď cítia hrozbu alebo nebezpečenstvo.

Verejná priazeň – sú často veľmi priateľskí na verejnosti a voči návštevám, pokiaľ si nevšimnú žiadne potenciálne nebezpečenstvo. Sú zvyčajne pokojní vo vzťahu k iným psom a zvieratám.

Je dôležité poznamenať, že správanie mastifa môže byť ovplyvnené výchovou a socializáciou. Dôsledný a pozorný výcvik je nevyhnutný pre správne správanie tohto plemena. S ich oddanosťou a ochranárskou povahou môže byť mastif výborným spoločníkom a strážcom, ale vyžaduje si majiteľov, ktorí sú pripravení venovať mu dostatok pozornosti a starostlivosti.

Ľudia tiež čítajú: Tibetská doga – Všetko o plemene

Výchova a starostlivosť

Výchova, výcvik a starostlivosť o plemeno mastif si vyžadujú osobitný prístup, pretože ide o veľké a silné plemeno s osobitnými potrebami. Nasledujúci odsek poskytuje komplexný pohľad na to, ako správne vychovávať, vycvičiť a starať sa o mastifa

Výchova a výcvik

Začnite včas – začnite s výchovou mastifa čo najskôr, ešte keď je šteniatko. Dôležité je vytvoriť si pevný základ disciplíny a poslušnosti.

Použite pozitívne metódy výcviku – sú to citliví psi a na negatívne metódy výcviku môžu reagovať negatívne. Používanie pozitívnych posilňovacích metód a odmeňovanie za správne správanie môže byť účinným spôsobom, ako ich vycvičiť.

Sociálna interakcia – je kľúčové socializovať mastifa v mladom veku, aby sa stali pohodovými partnermi v rôznych situáciách a v okolí rôznych ľudí a zvierat.

Dôslednosť – potrebujú dôslednú výchovu a výcvik. Majitelia by mali byť konzistentní vo svojich pravidlách a očakávaniach.

Starostlivosť

Strava a výživa – zabezpečte kvalitnú stravu, ktorá je prispôsobená veľkosti a veku mastifa. Dodržiavajte odporúčania veterinára týkajúce sa správnej výživy.

Fyzická aktivita – toto plemeno nie je moc náročné na intenzívnu fyzickú aktivitu, ale potrebujú pravidelné krátke prechádzky na udržanie svojej kondície.

Zdravotná starostlivosť – pravidelné veterinárne prehliadky sú nevyhnutné na monitorovanie ich zdravia a prevenciu chorôb. Dôležité je sledovať ich hmotnosť a vyvarovať sa obezite.

Starostlivosť o srsť a hygienu – majú krátku srsť, ale vyžadujú si pravidelné čistenie a starostlivosť o uši, oči a pazúry.

Ochrana pred teplom a chladom – v lete sa uistite, že mastif má prístup k dostatku vody a chladu, a v zime sa starajte o tepelnú izoláciu a príjemný tepelný komfort.

Psychická starostlivosť – sú to emocionálne citliví psi a potrebujú pozornosť a lásku od svojich majiteľov.

Výchova, výcvik a starostlivosť o mastifa vyžadujú angažovanosť, trpezlivosť a lásku od majiteľa. Dôležité je poznať ich potreby a prispôsobiť svoje metódy výcviku a starostlivosti ich jedinečnej povahe. Rovnako dôležité je udržiavať ich zdravie a fyzickú kondíciu, aby žili dlhý, šťastný a zdravý život.

Výživa a kŕmenie mastifa

Správna výživa pre plemeno mastif je kľúčovým aspektom starostlivosti o týchto veľkých psov. Dôležité je zabezpečiť vyváženú stravu, ktorá uspokojí ich nutričné potreby a pomôže im udržiavať správnu hmotnosť a zdravie. Nasledujúci odsek poskytuje podrobný pohľad na to, ako správne vybrať krmivo a akú výživu potrebuje plemeno mastif.

Výber krmiva

Pri výbere krmiva pre mastifa je dôležité brať do úvahy jeho vek, hmotnosť, aktívny životný štýl a špecifické potreby plemena. Odporúča sa:

Kvalitné suché krmivo – hľadajte kvalitné krmivo, ktoré obsahuje vyvážený mix bielkovín, tukov a uhľohydrátov. Môžete zvoliť krmivo špeciálne určené pre veľké plemená psov.

Surová strava (BARF) – niektorí majitelia mastifov uprednostňujú surovú stravu, ktorá zahŕňa čerstvé mäso, ryby, zeleninu a ovocie. Táto strava by mala byť zdravo vyvážená a dodržiavať správne množstvo živín.

Konzultácia s veterinárom – pred zmenou stravy alebo výberom konkrétneho krmiva sa vždy poraďte s veterinárom. Veterinár vám môže odporučiť vhodnú stravu na základe individuálnych potrieb vášho mastifa.

Nutričné potreby

Mastifi majú niektoré špecifické nutričné potreby:

Bielkoviny – potrebujú dostatok bielkovín na udržanie svalovej hmoty. Krmivo by malo obsahovať kvalitné zdroje bielkovín, ako je mäso alebo ryby.

Tuky – mastif má tendenciu k hromadeniu tuku, preto je dôležité sledovať jeho hmotnosť a zabezpečiť primeraný obsah tukov v strave.

Vláknina – je dôležitá pre trávenie a prevenciu žalúdočných problémov. Zelenina a vláknina by mali byť súčasťou ich stravy.

Frekvencia kŕmenia

Frekvencia kŕmenia závisí od veku mastifa:

Kŕmenie šteniatka – by mali byť kŕmené 3 až 4-krát denne, aby mohli rýchlo rásť a vyvíjať sa správne.

Dospelí jedinci – by mali byť kŕmení 2-krát denne. Dôležité je, aby sa strava delila na dve menšie porcie, aby sa minimalizovalo riziko žalúdočnej torzie, ktorá je pre toto plemeno obzvlášť nebezpečná.

Výživa pre mastifa je kľúčovým faktorom pre ich zdravie a mala by sa sledovať a prispôsobovať ich individuálnym potrebám a životnému štýlu. Dôsledná starostlivosť o ich stravu a konzultácia s veterinárom sú kroky správneho smeru k zabezpečeniu, aby váš mastif bol zdravý a šťastný.

Pre koho je mastif vhodný

Plemeno mastif je impozantné a osobitné plemeno, a preto nie je vhodné pre každého. Jeho charakteristické vlastnosti a potreby by mali byť zvážené pri rozhodovaní, či je mastif správnou voľbou pre danú osobu alebo rodinu. Nasledujúce detaily pomôžu identifikovať, pre koho je plemeno mastif vhodné.

Skúsení majitelia psov – mastif je veľkým a silným psom, ktorý vyžaduje majiteľov so skúsenosťami v chove a výcviku psov. Nie sú ideálnou voľbou pre nových majiteľov psov.

Láska k veľkým psom – osoba alebo rodina, ktorá má záľubu vo veľkých plemenách psov, môže byť ideálnym kandidátom na majiteľa mastifa.

Dostatok miesta – potrebujú veľa miesta na pohyb, čo znamená, že sú lepšou voľbou pre majiteľov so záhradou alebo dostatočne veľkým pozemkom.

Čas a pozornosť – toto plemeno je veľmi oddané svojim majiteľom a vyžaduje si veľa pozornosti. Je dôležité mať čas na starostlivosť o mastifa a venovať mu dostatočnú pozornosť.

Ochota venovať čas výcviku a socializácii – vyžadujú dôkladný výcvik a socializáciu od mladého veku. Majitelia by mali byť pripravení venovať sa výcviku a sociálnemu začleneniu psa do rôznych situácií a prostredí.

Vhodné prostredie

Dom s veľkou záhradou – sú vhodnejší pre domy s veľkou oplotenou záhradou, kde majú dostatok miesta na pohyb a hranie. Bytový život nie je ideálnou voľbou pre toto plemeno kvôli ich veľkosti.

Vhodnosť pre deti

Mastif môže byť vhodný pre rodiny s deťmi, ale je dôležité, aby boli dobre socializovaní a vycvičení. Sú známi svojou oddanosťou k rodine, ale kvôli svojej veľkosti by deti mali byť naučené, ako sa správne správať okolo tohto plemena a nie sú vhodní pre hrubé a necitlivé hry.

Celkovo je mastif vhodný pre majiteľov so skúsenosťami v chove veľkých psov, s dostatkom miesta a času na starostlivosť a výcvik. Je to plemeno, ktoré môže byť úžasným spoločníkom, ak sú splnené jeho špecifické potreby a požiadavky.

Najčastejšie otázky (FAQ)

Aké veľké je plemeno mastif?

Mastif patrí medzi veľké plemená psov. Ich výška v kohútiku sa pohybuje až do 90 centimetrov a váha sa obvykle kolíše medzi 70 a 100 kilogramami.

Sú vhodní pre rodiny s deťmi?

Áno, môžu byť vhodní pre rodiny s deťmi, ale je dôležité, aby boli dobre socializovaní a vycvičení. Deti by mali byť naučené, ako sa správne správať okolo tohto veľkého plemena.

Akú starostlivosť vyžaduje mastif vzhľadom na svoju srsť?

Majú krátku a hladkú srsť, ktorá nevyžaduje príliš komplikovanú starostlivosť. Pravidelné vyčesanie a kúpanie podľa potreby sú dostačujúce na udržanie ich srsti čistej.

Ako dlho žije plemeno mastif?

Priemerná dĺžka života mastifa sa pohybuje od 6 do 10 rokov. Správna starostlivosť, výživa a preventívna veterinárna starostlivosť môžu ovplyvniť jeho dlhovekosť.

Aké sú typické povahové črty mastifa?

Mastif je pokojný, oddaný, dôverčivý a ochranársky. Majú vrodený inštinkt ochraňovať svoju rodinu a majetok.

Môže žiť mastif v bytovom prostredí?

Sú veľkými psami a vhodnejší pre domy s veľkou záhradou alebo oploteným pozemkom. Bytový život nie je ideálny pre toto plemeno.

Aký typ stravy odporúčate pre mastifa?

Odporúča sa kvalitné komerčné suché krmivo pre veľké plemená psov, ktoré obsahuje vyvážený mix bielkovín, tukov a uhľohydrátov. Rovnako môžete zvážiť surovú stravu (BARF) s prísnym dodržiavaním vyváženej diéty.

Majú špecifické zdravotné problémy?

Áno, sú náchylní na niektoré zdravotné problémy, vrátane dysplázie bedrových kĺbov, žalúdočnej torzie, kardiomyopatie a rakoviny.

Aká je typická dĺžka ich končatín?

Majú krátke, silné a rovné končatiny s kompaktnými labkami a tmavými pazúrmi.

Je vhodný mastif vhodný na stráženie?

Áno, majú prirodzený inštinkt ochraňovať svoju rodinu a majetok, a preto sú často využívaní ako strážcovia. Včasný výcvik a socializácia sú však dôležité pre správnu strážnickú prácu.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť