Kangal – základné charakteristiky, vzhľad a povaha tohto plemena

Odhaľte tajomstvá tureckého psa – V našom komplexnom článku sa budeme venovať plemenu kangal z každého uhla. Od základných charakteristík, povahy a vzhľadu tohto impozantného psa až po rady o chove, starostlivosti, kŕmení a výžive. Budeme tiež preskúmavať jeho zdravotné aspekty a zhodnotíme výhody a nevýhody tohto plemena. Na záver vám poskytneme krátke zhrnutie s hodnotením kangala a odpovieme na často kladené otázky, aby ste sa mohli rozhodnúť, či je kangal ten pravý pes pre vás.

Charakteristika plemena

Kangal je veľké plemeno psa, ktoré pochádza z Turecka. Toto plemeno je často považované za jedno z najväčších a najmohutnejších psov na svete a je známe pre svoju impozantnú postavu a výnimočnú ochranársku povahu.

Toto plemeno prišlo z Malej Ázie do súčasného Turecka spolu s putujúcimi nomádmi pred tisíckami rokov. Predkovia dnešného kangala sa využívali na stráženie stád oviec a ako strážne psy už od 12. storočia. Veľa psov tohto plemena bolo údajne v meste Kangal, ktoré dalo plemenu jeho súčasný názov. Toto mesto bolo definované ako karavanové mesto – vďaka čomu sa odtiaľto tieto psy veľmi ľahko šírili do sveta.

V 60. rokov 20. storočia sa začalo dostávať stále viac kangalov do Veľkej Británie a Európy.

Kangal je fascinujúcim plemenom so zaujímavou kombináciou vzhľadu, povahy a schopností. Je vhodný pre skúsených majiteľov, ktorí sú ochotní investovať čas a úsilie do jeho výcviku a starostlivosti.

Základné údaje

CharakteristikaKangal
VeľkosťVeľký
Hmotnosť50 – 65 kg, samice o niečo ľahšie
Výška v kohútiku72 – 78 cm, samice o niečo menšie
Stavba telaRobustná, silná, hlboký hrudník
HlavaVeľká s krátkou a širokou stopkou
UšiStredne veľké, visiace
SrsťKrátka, hrubá, hustá
Farba srstiSvetlohnedá až žltá, často s maskou na tvári
Ochranárska povahaÁno, vynikajúci strážny pes
Vernosť k majiteľomVeľmi verný
InteligenciaInteligentný, ale niekedy tvrdohlavý
Sociálna povahaPriateľský k deťom a iným zvieratám
Potreba pohybuVyžaduje dostatok fyzickej aktivity
Starostlivosť o srsťPravidelné vyčesávanie
Zdravotné aspektyZdravé, ale náchylné na niektoré problémy

Vzhľad plemena kangal

Vzhľad plemena kangal je charakterizovaný jeho impozantnou postavou a špecifickými anatomickými rysmi, ktoré ho odlišujú od iných plemien. Dôkladný popis stavby tela kangala zahŕňa nasledovné aspekty.

Rozmery a váha

 • Kangal je veľký pes s dobre vyvinutou svalovou hmotou.
 • Dospelí samci majú obvyklú výšku v kohútiku 72-78 cm, zatiaľ čo samice sú menšie.
 • Hmotnosť samcov sa pohybuje medzi 50-65 kg, samice vážia od 41-54 kg.

Hlava

 • Hlava kangala je veľká, ale dobre vyvážená vzhľadom na jeho telo.
 • Má krátku a širokú stopku, ktorá je dobre definovaná.
 • Oči sú oválnych tvarov, tmavé a vyjadrujú ostražitosť a inteligenciu. Výraz očí je pozornejší.
 • Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru, visiace a často sťahované dozadu.

Trup

 • Kangal má hlboký a mohutný hrudník, ktorý umožňuje dobrú fyzickú kondíciu.
 • Hrudník je široký, čo umožňuje dobrú fyzickú kondíciu a silné pľúca.

Chvost

 • Jeho chvost je dlhý a silný, nosený vo forme luku nad chrbtom v kľudnom stave.
 • Chvost je pokrytý hrubou srsťou, ktorá je výrazná.

Končatiny

 • Predné a zadné končatiny kangala sú silné a dobre osvalené, čo umožňuje rýchly a silný pohyb.
 • Labky sú kompaktné, s dobre zakrivenými pazúrmi.

Srsť

 • Kangal má krátku, hrubú a hustú srsť, ktorá mu poskytuje ochranu pred drsným tureckým počasím.
 • Farba srsti je často svetlohnedá až žltá, s často výraznou maskou na tvári.

Celkovo je kangal dobre vyvážený pes s impozantným vzhľadom, ktorý mu umožňuje byť efektívnym strážnym psom a pastierom. Jeho stavba tela mu dáva silu, rýchlosť a schopnosť vykonávať fyzicky náročné úlohy.

Zdravie, choroby a vek kangala

Plemeno kangal je obvykle považované za relatívne zdravé, ale ako u mnohých veľkých plemien, existujú určité choroby a zdravotné problémy, voči ktorým by mali byť majitelia kangalov obozretní. Tu sú niektoré z najčastejších chorôb a zdravotných aspektov, ktoré sa vyskytujú u tohto plemena.

Dysplázia bedrových kĺbov (HD) – častý problém u veľkých plemien, vrátane kangala. HD je degeneratívna choroba kĺbov, ktorá môže spôsobiť bolesť a obmedzenú pohyblivosť. Pravidelná veterinárna starostlivosť a vhodné cvičenie môžu pomôcť minimalizovať riziko tohto ochorenia.

Ektropion a entropion – môžu mať genetickú predispozíciu k problémom s viečkami. Ektropion sa vyskytuje, keď viečko odstáva od oka, zatiaľ čo entropion znamená, že viečko sa zavinie dovnútra. Tieto problémy môžu spôsobiť podráždenie očí a infekcie.

Panosteitída – toto je choroba kostí, ktorá môže postihnúť mladých kangalov. Spôsobuje bolesť a nepohodlie a môže ovplyvniť ich rast. Obvykle sa prejavuje do veku 2 rokov a môže byť diagnostikovaná veterinárnym lekárom.

Problémy so zadnými kĺbmi – kangal má ťažké zadné končatiny, a preto je náchylný na problémy s kĺbmi, ako je ruptúra krížnych väzov.

Obezita – ako u všetkých psov, obezita môže byť problémom aj pre kangalov. Nadmerná hmotnosť môže zvýšiť riziko pre iné zdravotné problémy, ako sú choroby srdca a cukrovka.

Dĺžka života – pri správnej starostlivosti a výžive môže kangal žiť približne 12 až 15 rokov. Je dôležité mať na pamäti, že jednotlivé jedince sa môžu líšiť a dĺžka života závisí od genetiky, starostlivosti a životného prostredia.

Celkovo povedané, plemeno kangal je pomerne zdravé, ale majitelia by mali byť obozretní a dbať na preventívnu veterinárnu starostlivosť, správnu výživu a primerané cvičenie. Včasná diagnostika a rýchla reakcia na akékoľvek zdravotné problémy sú kľúčom k dlhému a zdravému životu kangala.

Odporúčame: Plemeno psa vipet – charakteristika, povaha a výzor

Správanie a povaha

Plemeno kangal je známe svojou výraznou povahou a správaním, ktoré ho robia vynikajúcim pastierskym a strážnym psom. Je dôležité pochopiť tieto povahové črty a charakteristické správanie, ak plánujete mať kangala ako domáceho miláčika. Tu je komplexný pohľad na povahu a správanie plemena kangal.

Ochranárska povaha – kangal je známy svojou silnou ochranárskou povahou. Sú verní a oddaní svojim majiteľom a sú pripravení brániť svoju rodinu a teritórium za každú cenu. Tento inštinkt na ochranu je zakorenený v ich genetike, čo ich robí skvelými ochranármi domu a stáda.

Vernosť a oddanosť – sú veľmi verní svojim majiteľom a považujú ich za svoju rodinu. Táto oddanosť znamená, že budú ochraňovať a starostlivo strážiť svojich blízkych.

Inteligencia – sú inteligentnými psami, ale majú aj nezávislú povahu. To znamená, že môžu byť niekedy tvrdohlaví a nezávislí. Preto vyžadujú dôsledný tréning a socializáciu od mladosti.

Sociálna interakcia – môžu byť priateľskí k deťom a iným domácim zvieratám, ak s nimi vyrastajú a sú správne socializovaní. Avšak, môžu mať tendenciu byť náchylní k dominancii voči iným psom, preto je dôležitá dôkladná socializácia.

Nezávislosť – kangal má nezávislú povahu a nenechá sa ľahko ovládať. To ich robí nevhodnými pre majiteľov, ktorí hľadajú veľmi poslušné plemeno. Majú sklon k samostatnému rozhodovaniu a môžu si vyžadovať trpezlivosť pri výcviku.

Agresivita – ak je kangal správne vychovaný a socializovaný, nemal by byť agresívny k ľuďom. Ich agresivita je zameraná na ochranu a obranu, a to len v prípade ohrozenia.

Potreba aktivity – kangal má vysokú potrebu fyzickej aktivity. Potrebuje pravidelné prechádzky a dostatok priestoru na beh, aby si udržal fyzickú kondíciu.

Hlučnosť – kangal je známy svojou tichou povahou. Väčšinou neštekajú, ale keď už štekajú, môže to byť varovný signál pre možnú hrozbu.

Celkovo môžeme povedať, že kangal je plemeno s výraznou a špecifickou povahou, ktoré je vhodné pre majiteľov so skúsenosťami v chove veľkých a strážnych plemien. S primeraným výcvikom, socializáciou a starostlivosťou sa môžu stať oddanými a spoľahlivými spoločníkmi.

Výchova a starostlivosť

Výchova, výcvik a starostlivosť o plemeno kangal vyžadujú špecifický prístup kvôli ich osobitým povahovým a fyzickým vlastnostiam. Tu je detailný pohľad na to, ako správne vychovávať, vycvičiť a starať sa o psa plemena kangal.

Výchova

Socializácia – začnite socializáciou v útlej mladosti. Uistite sa, že váš kangal má možnosť stretávať sa s rôznymi ľuďmi, inými psami a zvieratami. To pomôže minimalizovať náchylnosť k agresivite voči iným psom a situáciám.

Dôslednosť – majú tendenciu byť nezávislí a tvrdohlaví, takže dôsledný a jasný tréning je kľúčom. Používajte pozitívne posilňovanie a odmeňovanie za správanie, ktoré chcete podporiť.

Poslušnosť – dôležité je učiť kangala poslušnosti a základným príkazom, ako sú „sadni“ a „poď sem“. To vám umožní lepšiu kontrolu v situáciách, kde je to potrebné.

Výcvik

Tréning na strážneho psa – kvôli ich ochranárskej povaha môže byť dôležité zvážiť odborný tréning, ak plánujete použiť kangala na ochranu majetku alebo stáda. To pomôže riadiť ich prirodzené ochranárske inštinkty.

Výcvik na vodítku – je dôležité, aby váš kangal bol vedený na vodítku na verejných miestach, aby ste mali kontrolu nad jeho správaním voči iným ľuďom a psom.

Fyzická aktivita – majú veľkú potrebu fyzickej aktivity. Poskytnite im pravidelné prechádzky a priestor na beh, aby si udržali fyzickú kondíciu a minimalizovali ste nuuy.

Starostlivosť

Strava – venujte pozornosť strave a výžive svojho kangala. Zvoľte kvalitné krmivo, ktoré spĺňa výživové potreby a dávkujte ho podľa veľkosti a aktivity vášho psa.

Zdravotná starostlivosť – pravidelne navštevujte veterinára kvôli preventívnej starostlivosti, vrátane očkovania a odčervenia. Sledujte aj zdravie kostí a kĺbov, aby ste predišli problémom, ako je dysplázia bedrových kĺbov.

Starostlivosť o srsť – kangal má hrubú srsť, ktorá vyžaduje pravidelné vyčesávanie, na odstránenie odumretej srsti a prevenciu tvorby chuchvalcov.

Stabilný a bezpečný priestor – poskytnite svojmu kangalovi stabilný a bezpečný priestor, kde sa bude cítiť pohodlne a bez ohrozenia. Vzhľadom na ich ochranársku povahu môže byť dôležité mať dostatočné opatrenia na ochranu domu a stáda.

Láska a pozornosť – nakoniec, dajte svojmu kangalovi lásku a pozornosť. Táto plemeno je veľmi oddané a často si vyžaduje blízkosť svojich majiteľov.

Celkovo je výchova, výcvik a starostlivosť o plemeno kangal náročný proces, ale s dostatočnou starostlivosťou a trpezlivosťou môžete mať verného a spoľahlivého spoločníka. Je dôležité byť si vedomý ich osobitých povahových vlastností a prispôsobiť podľa toho svoj prístup.

Výživa a kŕmenie

Výživa a stravovanie plemena kangal sú kľúčové pre ich zdravie, energiu a celkový výkon. Správne kŕmenie kangala zahŕňa viacero aspektov, vrátane voľby správneho krmiva, frekvencie kŕmenia a dodržiavania ich výživových potrieb. Tu je podrobný pohľad na výživu a stravovanie pre toto plemeno.

Voľba správneho krmiva

Pri voľbe krmiva pre kangala je dôležité zvážiť niekoľko faktorov:

 1. Vek a aktivita – mladí a aktívnejší jedinci budú potrebovať krmivo s vyšším obsahom bielkovín a kalórií, zatiaľ čo staršie alebo menej aktívne psy by mali mať stravu s nižším obsahom kalórií.
 2. Kvalita krmiva – zvoľte krmivo vysokej kvality, ktoré obsahuje všetky potrebné živiny. Práve kvalitné krmivo zabezpečuje optimálnu výživu a zdravie.
 3. Stravovací režim – môžete sa rozhodnúť pre suché krmivo, mokré krmivo (konzervy) alebo kombináciu oboch. Suché krmivo je často vhodnejšie pre zuby a ústnu hygienu, zatiaľ čo konzervy môžu byť atraktívnejšie pre niektorých psov.

Frekvencia kŕmenia

Frekvencia kŕmenia závisí od veku a aktivity vášho kangala.

 1. Šteňatá (do 6 mesiacov) – by mali byť kŕmené 3-4 krát denne, aby si udržali rýchly rast a vývoj.
 2. Dospelý kangal – dospelí jedinci môžu byť kŕmení 2 krát denne, ráno a večer. Toto rozloženie pomáha udržiavať stabilitu hladiny cukru v krvi a kontroluje hmotnosť.
 3. Starší kangal – starší jedinci môžu byť kŕmení dvakrát denne, ale mali by ste sledovať ich hmotnosť a prispôsobiť množstvo krmiva podľa ich potrieb.

Výživové potreby

Toto plemeno má zvýšenú potrebu bielkovín a kalórií kvôli ich veľkosti a aktívnemu životnému štýlu. Ich strava by mala obsahovať:

 1. Bielkoviny – krmivo by malo obsahovať vysoký obsah bielkovín, približne 20-30% celkovej stravy, pre udržanie svalovej hmoty.
 2. Tuky – zdravé tuky by mali tvoriť približne 10-15% celkovej stravy.
 3. Sacharidy – by mali byť prítomné v mierne nižšom množstve, približne 30-40% celkovej stravy.
 4. Vitamíny a minerály – dodržiavajte vyváženú stravu s dostatočným prísunom vitamínov a minerálov, ale vyhnite sa prejedaniu, čo môže viesť k nadmernému rastu.
 5. Čerstvá voda – vždy poskytujte čerstvú vodu, aby váš kangal ostal hydratovaný.

Je dôležité mať na pamäti, že každý jedinec môže mať svoje vlastné výživové potreby, preto komunikujte so svojím veterinárom a sledujte hmotnosť a kondíciu vášho kangala. Pravidelné veterinárne prehliadky a prispôsobenie stravy podľa potrieb vášho psa sú kľúčom k zdravému a šťastnému životu plemena kangal.

Pre koho je toto plemeno vhodné

Plemeno kangal je vhodné pre istú kategóriu ľudí, ktorí sú pripravení na prácu so silným a ochranárskym plemenom s osobitnými povahovými vlastnosťami. Nižšie je podrobný popis pre koho je plemeno kangal vhodné a kde sa hodí.

 1. Skúsení majitelia – kangal je plemenom pre skúsených majiteľov psov, ktorí majú skúsenosti s výcvikom a vedením veľkých, nezávislých plemien.
 2. Ľudia so základným poľnohospodárskym prostredím – plemeno kangal je tradičným pastierskym psom, takže je vhodné pre majiteľov s poľnohospodárskymi alebo pastierskymi potrebami.
 3. Rodiny so stádom, ktoré potrebuje ochranu – sú vynikajúcimi ochranármi stáda, takže sú vhodné pre rodiny so stádom oviec alebo iných zvierat.
 4. Majitelia so stabilným domovom – kangal sa cíti najlepšie v stabilnom a dobre oplotenom prostredí. Vhodní sú pre majiteľov s dostatočným priestorom na beh a zabezpečeným dvorom.

Vhodné prostredie

 1. Dom s veľkým oploteným dvorom – tieto psy nie sú vhodné pre bytové prostredie alebo malý dvor. Potrebujú veľký a dobre oplotený výbeh, kde sa môžu voľne pohybovať.
 2. Poľnohospodárske alebo pastierske prostredie – ak máte poľnohospodársku farmu alebo stádo na ochranu, kangal by sa tam mohol perfektne hodiť. Sú skvelými pastiermi a ochrancami.
 3. Stabilné a bezpečné prostredie – kangal potrebuje stabilné a bezpečné prostredie, kde sa cíti komfortne a môže si plniť svoju úlohu verného strážcu.

Deti a kangal

Pes tohto plemena môže byť priateľský a ochranársky voči deťom, ak s nimi vyrastú a sú správne socializovaní. Avšak, kvôli svojej veľkosti a ochranárskej povahe môžu byť niekedy nesmelí alebo nedbalí voči malým deťom. Je dôležité vysvetliť deťom, ako sa k psovi správať a dať si záležať na tom, aby interakcie boli vždy pod dohľadom dospelého majiteľa psa.

Plemeno kangal je vhodné pre skúsených majiteľov s primeraným prostredím a potrebami. Predtým, než sa rozhodnete pre toto plemeno, urobte si dôkladný výskum a zvážte, či máte vhodné prostredie a skúsenosti na to, aby ste poskytli psovi tohto plemena správnu starostlivosť a vedenie.

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Aká je priemerná váha plemena kangal?

Priemerná váha dospelých samcov kangala sa pohybuje medzi 50-65 kg, zatiaľ čo samica má váhu od 41-54 kg.

Je plemeno kangal vhodné pre rodiny s deťmi?

Môžu byť vhodní pre rodiny s deťmi, ak sú správne socializovaní a majú dostatočný dozor. Avšak, kvôli ich veľkosti a ochranárskej povaha je dôležité vysvetliť deťom, ako sa ku psovi správať a dohliadať na bezpečný kontakt.

Aká je priemerná dĺžka života plemena kangal?

Pri správnej starostlivosti a výžive môže plemeno kangal žiť približne 12 až 15 rokov.

Sú vhodní na pastiersku prácu?

Áno, sú tradične pastierskymi psami a sú vynikajúcimi ochrancami stáda.

Ako často by sa kangal mal kŕmiť?

Šteňatá by mali byť kŕmené 3-4 krát denne, dospelí jedinci by mali byť kŕmení 2 krát denne, ráno a večer.

Aké sú najčastejšie zdravotné problémy u plemena kangal?

Medzi najčastejšie zdravotné problémy kangalov patria dysplázia bedrových kĺbov, ektropion, entropion a panosteitída.

Je plemeno kangal vhodné do bytu?

Nie, nie sú vhodní pre bytové prostredie kvôli svojej veľkosti a potrebe veľkého oploteného dvora.

Ako často vyžaduje plemeno kangal cvičenie?

Majú vysokú potrebu fyzickej aktivity a potrebujú pravidelné prechádzky a beh na udržanie fyzickej kondície.

Sú vhodní pre ochranu rodinného domu?

Áno, sú vynikajúcimi strážcami rodinného domu a sú verní svojim majiteľom.

Aké sú hlavné povahové vlastnosti plemena kangal?

Kangal je verným, oddaným, strážnym a nezávislým psom s veľkou dávkou inteligencie a osobitnou povahou.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť