Vipet – charakteristika, povaha a výzor

Vitajte v našom komplexnom sprievodcovi plemenom vipet, kde vám predstavíme všetko, čo potrebujete vedieť o tomto fascinujúcom plemene. Od základných charakteristík a vzhľadu až po povahu, chov a starostlivosť, kŕmenie a výživu, zdravie, výhody a nevýhody, tento článok vás zavedie do sveta vipetov. Pre tých, ktorí uvažujú o adopcii tohto plemena, preskúmame výhody a nevýhody, aby ste mohli urobiť informované rozhodnutie. Na záver nájdete stručné zhrnutie s hodnotením plemena vipet a úplný záver obsahuje často kladené otázky, ktoré vám môžu pomôcť vyriešiť akékoľvek nejasnosti. Rozšírte svoje vedomosti o plemene vipet a pripravte sa na lásku k tomuto jedinečnému psiemu plemenu.

Charakteristika plemena

Priateľský chrt – vipet sa stáva čoraz obľúbenejším, hlavne kvôli jeho nenáročnej, dobrodružnej a športovo založenej povahe. Na druhú stranu vipet ocení aj príjemné a dlhé maznanie na gauči. Je to spoločník na všetky športové aktivity. Vipet vie pri behu dosiahnuť rýchlosť až 60km/h. Má veľmi vyrovnanú povahu, je milý a priateľský. Mimoriadne dôležitý je pre tohto psa vzťah so svojím pánom a pravidelné maznanie. Nemá rád, keď je dlho doma sám.

Toto plemeno pochádza zo severu Anglicka z 19. storočia. Samotné chrty – ktoré sú podobné vipetom existujú už viac ako 300 rokov. Plemeno vipet je však výsledkom kríženia, ktoré vykonávali továrenskí robotníci a baníci, kedy krížili malé chrty greyhoundy s krátkosrstými teriérmi. Bol využívaný ako lovecký pes chudobnejších vrstiev pri nelegálnom love zajacov.

Základné údaje

CharakteristikaPlemeno Vipet
PôvodAnglicko
VeľkosťStredný vzrast
Výška (dospelý jedinec)44 – 51 cm
Váha (dospelý jedinec)7 – 14 kg
SrsťKrátka, lesklá, jemná, bez podsady
Farba srstiPrípustné sú všetky farby a ich kombinácie
OčiTmavé, inteligentné
Životnosť10 – 14 rokov
PovahaOddaný, inteligentný, energický
Láska k rodineVeľmi verný a pripútaný
Lovecký inštinktSilný, vyžaduje výcvik a socializáciu
VýcvikRýchlo sa učia, potrebujú pozitívny prístup
Fyzická aktivitaPotrebuje veľa pohybu a cvičenia
ZdravieObvykle zdravý, niektoré náchylnosti k zdravotným problémom
PoužitieLovecký pes, spoločník

Vzhľad plemena

Vzhľad plemena Vipet je charakteristický pre ich loveckú povahu a fyzickú kondíciu. Dôkladne sa pozrime na stavbu tela tohto plemena.

Rozmery

Vipeti sú stredne veľkí, elegantní, štíhli psi. Samci majú obvykle výšku v rozmedzí od 44 do 51 cm v kohútiku, pričom samice sú o niečo menšie. Ich celková dĺžka tela je mierne väčšia ako výška na kohútiku, čo dáva dojem dobrej proporcionality.

Váha

Hmotnosť vipetov sa pohybuje v rozmedzí od 7 do 14 kg pre samcov a o niečo menej pre samice.

Hlava

Hlava vipeta je elegantná, dlhá a úzka, s dlhým a svalnatým krkom. Majú jemné črty, nos je obvykle čierny, a to aj u jedincov s rôznymi farbami srsti. Ich oči sú oválne, a majú veľmi láskavý výraz. Uši sú malé, tvorené jemnou kožou.

Trup

Vipet má široký a hlboký hrudník a stiahnuté brucho s jasne klenutými rebrami.

Chvost

Chvost Vipeta je dlhý a silný, ku koncu sa zužuje. Je nesený v ľahkom oblúku, alebo je často stiahnutý – čo ale v tomto prípade nenaznačuje plachosť. Chvost je považovaný za jedinečnú charakteristiku plemena, ktorá mu dala aj jeho názov – “whippet” vznikol kombináciou slov “whip” a “peitsche”, čo znamená “pes s bičom” – je to práve narážka na dlhý chvost vipeta v behu.

Končatiny

Predné a zadné končatiny vipeta sú silné a dobre svalnaté. Majú správny uhol v kĺboch, čo im umožňuje rýchly a energický pohyb. Labky sú okrúhle a kompaktné s tvrdými vankúšikmi, čo im umožňuje chodiť aj po nerovnom teréne.

Srsť

Srsť vipeta je krátka, hladká a jemná – bez podsady. Sú prípustné všetky farby srsti a ich rôzne variácie. Toto plemeno je náchylné na chlad, preto je dôležité zaobstarať na zimu adekvátny kabát.

Odporúčame: Psie plemeno leonberger

Zdravie, choroby a vek

Plemeno vipet je jedným z najzdravších plemien psov. Netrpia na žiadne vrodené choroby, dokonca ich nepostihujú ani infekcie očí či uší, kožné alergie alebo zažívacie ťažkosti. Jediné problémy môžu byť:

Mutácia génu – spôsobuje dvojitú svalovú hmotu u psov a prejavuje sa svalovými kŕčmi. Vipeti, ktorí trpia touto mutáciou sa nemôžu zúčastňovať dostihov, ale inak žijú spokojným a plnohodnotným životom.

Citlivosť na prípadnú anestéziu – tento problém je spôsobený nižšou koncentráciou telesného tuku a v neschopnosti pečene metabolizovať anestetiká – čo spôsobuje to, že sú citliví na anestéziu.

Správanie a povaha

Povaha a správanie plemena vipet sú charakterizované kombináciou osobitých vlastností, ktoré robia týchto psov výnimočnými spoločníkmi pre mnoho majiteľov. Dôkladne sa pozrime na ich povahové črty a charakteristické správanie:

 1. Oddanosť: Vipeti sú mimoriadne oddaní svojim majiteľom a rodine. Sú verní spoločníci, ktorí vyžadujú veľa pozornosti a lásky. Ich oddanosť znamená, že budú často nasledovať svojich majiteľov po dome, pretože chcú byť v ich blízkosti.
 2. Inteligencia: Toto plemeno je známe svojou inteligenciou a rýchlym učením. Vipeti majú schopnosť rýchlo pochopiť príkazy a nové úlohy, čo ich robí vhodnými pre rôzne druhy výcviku a cvičenia.
 3. Energia: Vipeti sú veľmi energickí a aktívni psi. Majú vysoký lovecký inštinkt a potrebujú dostatok fyzickej a duševnej stimulácie. Dlhé prechádzky, behanie na bicykli a outdoorové aktivity sú pre nich ideálne.
 4. Sociálnosť: Vipeti majú priateľskú a spoločenskú povahu. Radi sa zapoja do rodinných aktivít a dobre vychádzajú s deťmi. Toto plemeno má tendenciu byť priateľské voči iným psom a zvieratám, ak sú dobre socializované.
 5. Ochranárske inštinkty: Vipeti majú prirodzený ochranársky inštinkt, ktorý ich môže robiť výbornými strážcami. Sú opatrní voči cudzím ľuďom a môžu byť plachí alebo rezervovaní voči neznámym osobám.
 6. Potreba pozornosti: Vipeti si vyžadujú veľa pozornosti a interakcie zo strany svojich majiteľov. Osamelosť a nedostatok stimulácie môže viesť k nude.

Tieto povahové črty a charakteristické správanie robia plemeno vipet vhodným pre majiteľov, ktorí sú pripravení investovať čas a energiu do starostlivosti a tréningu. S láskou a správnou starostlivosťou sa vipeti stávajú vernými a šťastnými spoločníkmi.

Výchova a starostlivosť

Výchova, výcvik a starostlivosť o plemeno vipet vyžadujú špecifický prístup, ktorý zohľadňuje ich inteligenciu, energiu a oddanosť. Tu je komplexný prehľad toho, ako správne vychovávať, vycvičiť a starať sa o psa plemena vipet.

Výchova a socializácia

 • Pozitívna výchova: Použite pozitívne metódy výchovy, odmeňovanie za správne správanie namiesto trestov. Vipeti sú citliví psi a reagujú lepšie na pozitívnu motiváciu.
 • Socializácia: Začnite s socializáciou vo veľmi mladom veku. Vipeti by mali byť vystavení rôznym ľuďom, psom a situáciám, aby sa stali dobre začlenenými do spoločnosti.

Výcvik

 • Dôslednosť: Buďte konzistentní vo svojom tréningu. Vipeti potrebujú jasné pravidlá a očakávania.
 • Intelektuálna stimulácia: Poskytnite im mentálnu stimuláciu cez hry, hľadanie predmetov a rôzne triky. Môžete využiť aj výcvikové hračky.
 • Poslušnosť: Vipeti sa rýchlo učia, ale môžu byť aj tvrdohlaví. Dôležité je trpezlivosť a vytrvalosť pri výcviku.
 • Lovecký výcvik: Ak plánujete loviť s Vaším vipetom, mali by ste zvážiť špecializovaný výcvik, ktorý ich naučí lovecké zručnosti.

Starostlivosť

 • Strava: Zabezpečte vyváženú stravu, ktorá spĺňa potreby vipeta. Môžete konzultovať s veterinárnym lekárom ohľadom vhodnej stravy.
 • Fyzická aktivita: Denná fyzická aktivita je nevyhnutná pre vipeta. Dlhé prechádzky, behanie za loptou a aktivity, ktoré zapájajú ich lovecké inštinkty, sú dôležité.
 • Starostlivosť o srsť: vipeti majú krátku srsť, ale pravidelné česanie pomôže udržiavať ich kožu a srsť v dobrej kondícii.
 • Zdravotná starostlivosť: Dbajte na pravidelné veterinárne kontroly a zaoberajte sa prevenciou proti parazitom.

Je dôležité si uvedomiť, že vipeti sú plemeno, ktoré potrebuje veľa pozornosti, aktivity a lásky. Správna výchova, výcvik a starostlivosť pomáhajú zabezpečiť, že budete mať šťastného a zdravého spoločníka, ktorý sa dobre zapája do vašej rodiny a aktívneho života.

Prečítajte si: Všetko o plemene pitbull

Výživa a kŕmenie

Výživa a stravovanie plemena vipet sú kľúčovými faktormi pre zdravie a pohodu týchto psov. Správna výživa je nevyhnutná pre udržanie ich energie, kondície a celkového zdravia. Tu je detailný prehľad o tom, ako správne vybrať krmivo a ako sa starať o výživu vášho vipeta.

Výber krmiva

 • Kvalita krmiva: Vyhľadajte krmivo, ktoré má kvalitné zložky. Hlavnými zložkami by mali byť mäso a mäsové produkty, nie obilniny a nízko nákladové náplne. Hľadajte krmivo, ktoré má mäso uvedené ako prvé zložky v zozname.
 • Vek a aktívnosť: Množstvo krmiva by malo zohľadňovať vek, veľkosť a aktivitu vášho vipeta. Mladšie, aktívne psy potrebujú viac kalórií ako staršie alebo menej aktívne jedince.
 • Špeciálne potreby: Ak má váš vipet špeciálne potreby, ako sú alergie, môžete zvážiť krmivo pre citlivú kožu alebo tráviaci systém.
 • Konzultácia s veterinárnym lekárom: Je vždy dobré konzultovať s veterinárnym lekárom ohľadom výberu krmiva, aby sa zabezpečila optimálna výživa vášho psa.

Frekvencia kŕmenia

 • Všeobecne sa odporúča kŕmiť dospelého vipeta dvakrát denne. To poskytuje rovnomerné prísuny energie a udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi.
 • Mláďatá a šteňatá môžu vyžadovať viac jedál denne, pretože rastú rýchlejšie a majú menšie žalúdky.

Nutričné potreby

 • Vipeti majú tendenciu byť aktívnymi psami, takže potrebujú stravu s dostatočným množstvom bielkovín pre svalovú hmotu a energiu pre ich aktivity.
 • Tuky sú tiež dôležité pre energiu, ale je dôležité dbať na vyvážený pomer medzi nenasýtenými a nasytenými tukmi.
 • Vipeti majú vysoký lovecký inštinkt, takže môžu mať tendenciu jesť rýchlo. Je vhodné rozdeliť dennú dávku krmiva do viacerých menších porcií.

Celkovo povedané, pri výbere krmiva pre vipeta je kľúčové hľadať kvalitné krmivo, ktoré zohľadňuje ich vek, veľkosť, aktívnosť a špeciálne potreby. Pravidelná konzultácia s veterinárnym lekárom a pozornosť k správnemu kŕmeniu a výžive môže zabezpečiť, že váš vipet bude mať zdravú a šťastnú existenciu.

Pre koho je plemeno vhodné

Plemeno Vipet je skvelým spoločníkom pre rodiny a jednotlivcov, ale nie je vhodné pre každého. Je dôležité zvážiť určité faktory predtým, než sa rozhodnete pre toto plemeno:

Pre koho je plemeno vipet vhodné

 • Aktívni majitelia: Vipeti sú veľmi aktívni a energickí psi, takže sú ideálni pre majiteľov, ktorí majú radi aktívny životný štýl. Budú radi vykonávať rôzne outdoorové aktivity a cvičenia.
 • Majitelia so skúsenosťami: Toto plemeno môže byť vhodné pre majiteľov so skúsenosťami s výcvikom a vedením psov. Vipeti sú inteligentní, ale aj tvrdohlaví, a vyžadujú konzistentný výcvik.
 • Majitelia, ktorí majú čas: Vipeti potrebujú veľa pozornosti, cvičenia a aktivít. Majitelia by mali mať čas na dlhé prechádzky, hranie sa a cvičenie denne.
 • Majitelia, ktorí sú pripravení na lásku a oddanosť: Vipeti sú veľmi oddaní svojim majiteľom a chcú byť s nimi čo najviac. Majitelia by mali byť pripravení na túto úroveň oddanosti.

Vhodné prostredie

 • Dom s veľkým dvorom: Vipeti majú radi dostatok priestoru na behanie a hranie sa. Dom s veľkým oploteným dvorom je ideálnym prostredím pre toto plemeno.
 • Aktívne prostredie: Mesto alebo predmestie môže byť vhodné pre vipeta, ak majitelia majú prístup k parkom a iným miestam na aktivity. Byt však nepredstavuje problém.

Deti a vipeti

 • Vipeti môžu byť skvelými spoločníkmi pre deti, ak sú dobre socializovaní a vycvičení. Sú verní a majú radi rodinný život.
 • Je však dôležité, aby deti boli naučené rešpektovať psa a vedeli, kedy ho nechať na pokoji. Ako s každým plemenom, aj tu je dohľad a vedenie dôležité pre bezpečnosť detí a psov.

V závere, plemeno vipet je vhodné pre aktívnych majiteľov so skúsenosťami, ktorí majú čas a lásku pre toto energické plemeno. So správnym prístupom a starostlivosťou môže byť vipet skvelým spoločníkom pre rodinu alebo jednotlivca.

Odporúčame: Psie plemeno Shiba Inu

Najčastejšie otázky a odpovede (FAQ)

Aká je priemerná veľkosť plemena Vipet?

Priemerná veľkosť plemena Vipet je stredná, s výškou okolo 50 centimetrov v kohútiku pre samcov a mierne menšou pre samice.

Sú vipeti vhodní pre bytový život?

Vipeti sú aktívni psi a môžu bývať v byte, ale vyžadujú dostatok pohybu a cvičenia. Bytovým vipetom by sa mali poskytovať pravidelné prechádzky a hry na cvičisku.

Aké sú typické zdravotné problémy plemena Vipet?

Vipet je jedným z najzdravších plemien psov na svete. Nepostihujú ho žiadne dedičné ochorenia, ani infekcie očí či uší, ktoré sú problémom pre iné plemená psov. Dôležité je pravidelné veterinárne sledovanie a starostlivosť.

Ako sa starať o srsť vipeta?

Srsť vipeta je krátka a vyžaduje minimálnu starostlivosti. Pravidelné vyčesanie na odstránenie odumretej srsti a kúpanie podľa potreby je postačujúce.

Aké sú výhody a nevýhody plemena Vipet?

Výhody plemena vipet zahŕňajú ich oddanosť, inteligenciu a schopnosť byť skvelými spoločníkmi. Nevýhody zahŕňajú vyžadovanie aktivity.

Sú vipeti vhodní pre rodiny s deťmi?

Vipeti môžu byť skvelými spoločníkmi pre deti, ak sú dobre socializovaní a vycvičení. Dôležité je naučiť deti rešpektovať psa a dávať pozor pri ich interakcii.

Aký je priemernej životnosť plemena vipet?

Priemerná životnosť plemena vipet sa pohybuje od 10 do 14 rokov, pri správnej starostlivosti a výžive.

Ako trénovať vipeta?

Tréning vipeta by mal byť pozitívny a dôsledný. Je dôležité používať pozitívne posilňovanie a poskytovať mu duševnú stimuláciu a cvičenie.

Sú vipeti vhodní pre začiatočníkov v chove psov?

Plemeno vipet môže byť náročné pre začiatočníkov kvôli ich inteligencii a energii. Skúsený majiteľ alebo tréner môže byť výhodou.

Aké sú typické charakterové rysy plemena vipet?

Plemeno vipet je známe pre svoju oddanosť, inteligenciu, aktívnosť a ochranárske inštinkty. Sú skvelými spoločníkmi pre majiteľov, ktorí sa venujú ich potrebám.

Prečítajte si: viac o plemene anglický seter

Mohlo by sa Vám tiež páčiť