Nemecká doga – zistite všetko o charakteristikách, vzhľade a povahe tohto majestátneho plemena

Chcete sa dozvedieť viac o plemene nemecká doga? Naša komplexná prieskumná cesta vás zavedie cez základné charakteristiky, vzhľad, povahu, až po chov, starostlivosť, kŕmenie a výživu. Okrem toho sa pozrieme na zdravotné aspekty a zhodnotíme výhody a nevýhody tohto plemena, ktoré sa radí medzi tie najväčšie. Na záver nájdete často kladené otázky, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní o tom, či je nemecká doga vhodným spoločníkom pre vás a vašu rodinu.

Charakteristika nemeckej dogy

Nemecká doga, známa tiež ako Nemecký dog alebo Deutsche Dogge, je plemeno psa, ktoré je známe svojou impozantnou postavou a priateľskou povahou. Pochádza z Nemecka, no toto plemeno bolo pôvodne privezené z Anglicka a Írska, kde vzniklo krížením mastifa a veľkého írskeho vlkodava. Pôvodne bol tento krásny pes využívaný na lovecké účely, neskôr pôsobil ako luxusný strážca majetku a spoločník.

Ich neprekonateľnou výhodou je priateľská povaha, oddanosť rodine a relatívny kľud. Nevýhodou je ich veľkosť a sklon k určitým zdravotným problémom, ako aj potreba dostatočného miesta.

Nemecká doga je nádherné a dojímavé plemeno so špecifickými potrebami a osobnosťou. Je to pes, ktorý môže byť výborným spoločníkom pre správnu rodinu, ktorá má dostatok miesta a čas na starostlivosť.

Základné údaje

V tejto tabuľke sa dozviete stručné údaje o nemeckej doge a o jej hlavných rysoch.

CharakteristikaNemecká doga
PôvodNemecko
VeľkosťSamec: 50 – 90 kilogramov, v kohútiku 80 centimetrov
Samica: 45 – 60 kilogramov, v kohútiku 72 centimetrov
VzhľadKrátky a hladký plstnatý kabát
Rôzne farby vrátane modrej a čiernej s bielymi znakmi, plavej, merle
PovahaLáskavá, oddaná, priateľská, ochranársky voči rodine, pokojná
AktivitaMenej aktívna, vhodná pre bytový život
Krátke prechádzky a hranie v záhrade
Chov a starostlivosťPotrebujú dostatok miesta na pohyb
ZdravieSklon k torziám žalúdka, dysplázii bedrových kĺbov, srdcovým chorobám
VýhodyPriateľská povaha, oddanosť, kľud
NevýhodyVeľkosť, potenciálne zdravotné problémy

Vzhľad nemeckej dogy

Vzhľad plemena nemecká doga je ohromujúco impozantný a jeho stavba tela je dôkladne vyvážená. Toto plemeno je jedným z najväčších psov na svete, a jeho fyzické parametre svedčia o jeho majestáte.

Rozmery a váha

Mužské nemecké dogy patria medzi obrovské plemená, ich váha sa obvykle pohybuje od 50 – 90 kg. Merajú od 76 – 86 cm) v kohútiku. Sučky sú menšie, ale stále majú impozantné rozmery s váhou od 45 – 60 kg a výškou od 71 – 81 cm. Ich veľkosť je takýmto spôsobom vyvážená a umožňuje im byť majestátne a dojímavé.

Hlava

Hlava nemeckej dogy je veľká a mohutná, s dobre definovanou stopkou a širokou čelnou časťou. Má stredne veľké oči mandľového typu, zväčša tmavé, s priateľským a ostražitým výrazom. Uši sú strednej veľkosti a môžu byť stočené dozadu. Papuľa je hlboká s vlajúcimi pyskami.

Trup

Trup nemeckej dogy je silný a svalnatý. Hrudník je hlboký a široký, s dobre vyvinutým hrudníkom, čo dodáva psovi robustný vzhľad. Chrbát je rovný a silný, končiaci za zadnými končatinami v krásne zaoblenom bedre. Ich brucho je mierne zvedené.

Chvost

Chvost nemeckej dogy je dlhý a silný, smeruje k spodnej časti trupu. Môže byť nesený voľne alebo mierne vzpriamene, ale nie nad hrebeň chrbta.

Končatiny

Predné končatiny nemeckej dogy sú priame a silné, s veľkými a pevnými labkami. Zadné končatiny sú vo veľmi dobrom uhle, svalnaté, poskytujú psovi silu a stabilitu.

Srsť

Nemecká doga má krátku a hladkú srsť, ktorá nie je príliš náročná na údržbu. Jej farba môže byť rôznorodá, vrátane modrej, čiernej s bielymi znakmi, plavej a merle.

Celkovo je vzhľad nemeckej dogy zrkadlom jej impozantného charakteru. Je to plemeno, ktoré sa vyníma svojou majestátnou postavou, silou a krásou, čo ho robí jedinečným a dojímavým spoločníkom.

Zdravie, choroby a vek

Nemecká doga je nádherné plemeno s impozantnou postavou, ale bohužiaľ má svoje zdravotné obtiaže. Medzi najčastejšie choroby a zdravotné problémy, ktoré môžu postihnúť nemeckú dogu, patria:

 1. Torzie žalúdka (GDV – Gastric Dilatation and Volvulus) – potenciálne život ohrozujúci stav, pri ktorom sa žalúdok psa nafúkne nadmerne plynom a potom sa stočí okolo svojej osi. To môže spôsobiť obmedzený prístup krvi do orgánov a vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.
 2. Dysplázia bedrových kĺbov – nemecké dogy majú náchylnosť k dysplázii bedrových kĺbov, čo je degeneratívne ochorenie kĺbov. Môže to viesť k bolesti a problémom so pohybom.
 3. Kardiologické problémy – niektoré nemecké dogy môžu trpieť srdcovými chorobami, vrátane dilatovanej kardiomyopatie (DCM), čo môže ovplyvniť správne fungovanie srdca.
 4. Problémy s kĺbmi – okrem dysplázie bedrových kĺbov môžu mať aj iné kĺbové problémy, ako napríklad problémy so zadnými kolenami (kruhová ligamentová ruptúra).
 5. Problémy so žalúdkom – nemecké dogy môžu byť náchylné na rôzne problémy so žalúdkom, vrátane citlivého žalúdka a nadúvania.
 6. Rakovina – má sklon k určitým typom rakoviny, ako je osteosarkóm (rakovina kostí) a lymfóm (rakovina lymfatického systému).
 7. Krčné problémy – nemecké dogy majú veľkú hlavu a krk, čo ich môže predurčiť k zraneniam krku a krčným problémom.

Vek nemeckej dogy sa pohybuje v rozmedzí 7 až 10 rokov. Zdravá výživa, vhodná fyzická aktivita a pravidelná veterinárna starostlivosť môžu pomôcť predĺžiť ich životnosť a zmierniť riziko niektorých zdravotných problémov. Je však dôležité, aby potenciálni majitelia tejto rasy boli pripravení na zvládnutie ich zdravotných potrieb a mali dostatok informácií o dedičných problémoch, aby mohli svojho psa adekvátne monitorovať a liečiť, ak je to potrebné.

Odporúčame: Tibetská doga – Všetko, čo potrebujete vedieť

Správanie a povaha nemeckej dogy

Nemecká doga je plemeno, ktoré kombinuje svoju impozantnú veľkosť s priateľskou a láskavou povahou. Charakterizuje ju niekoľko výrazných povahových čŕt a správanie, ktoré sú dôležité pre budúcich majiteľov tohto plemena.

Oddanosť a priateľskosť

Nemecké dogy sú mimoriadne oddané svojim rodinám. Sú priateľské a nežné, a často si rýchlo nadviažu silné puto so svojím majiteľom. Táto oddanosť z nich robí vynikajúcich spoločníkov pre rodiny.

Kľud a pokoj

Napriek svojej impozantnej veľkosti sú nemecké dogy zvyčajne pokojné plemeno z ktorého vyžaruje kľud. Sú schopné si oddýchnuť a váľať sa na gauči, čím sa prispôsobia domovskému prostrediu svojich majiteľov.

Ochranárstvo

Nemecké dogy majú v sebe prirodzený ochranársky inštinkt. Sú výbornými strážcami svojho domova a rodiny. Ak sa cítia ohrození alebo cítia nebezpečenstvo, dokážu byť odvážni a rozhodní.

Sociálnosť

Radi sa zapájajú do sociálnych interakcií s ľuďmi a inými psami. Môžu byť skvelými spoločníkmi pre deti a iných domácich miláčikov, ak sú správne socializovaní od mladosti.

Vzájomná dôvera

Výborná vzájomná dôvera je kľúčovým prvkom správania nemeckej dogy. Dôverujú svojim majiteľom a očakávajú spätnú dôveru a rešpekt.

Trpezlivosť

Nemecké dogy sú trpezlivé a dobrosrdečné plemeno. Majú tendenciu byť zhovievavé voči deťom a výnimočne vyrovnané aj v stresujúcich situáciách.

Hlučnosť

Môžu byť hlučné, často dávajú o sebe vedieť hlasným štekaním alebo vytím. To môže byť výhodou pri strážení domova, ale vyžaduje tréning na kontrolu správania.

Potreba pozornosti

Nemecké dogy majú výraznú potrebu pozornosti od svojich majiteľov. Majitelia by mali venovať čas na interakciu a spoločné aktivity, aby udržali psychickú a emocionálnu pohodu svojho psa.

Potreba cvičenia

Aj keď sú pokojné, nemecké dogy potrebujú pravidelné cvičenie, aby sa udržali v dobrej kondícii a zabránilo sa tak prípadnej nadváhe.

Láska k rodine

Nemecké dogy sú rodinné plemeno a prosperujú, keď sú s členmi svojej rodiny. Sú schopné tvoriť silné a trvalé puto s celou rodinou.

Zhrnutím možno povedať, že povaha nemeckej dogy ju robí láskavým a oddaným spoločníkom, ktorý je schopný sa prispôsobiť rôznym životným podmienkam. Je to pes, ktorý si zaslúži rešpekt a starostlivosť svojich majiteľov a ponúka na výmenu veľa lásky a vernosti.

Odporúčame: Prečítajte si o plemene psa bordeauxská doga

Výchova a starostlivosť o nemeckú dogu

Výchova, výcvik a starostlivosť o plemeno nemecká doga vyžadujú osobitnú pozornosť kvôli ich veľkosti a osobitým potrebám. Tu je komplexný pohľad na to, ako správne vychovávať, vycvičiť a starať sa o nemeckú dogu.

Výchova

Socializácia – začnite so socializáciou svojej nemeckej dogy už v mladosti. Vystavujte ju rôznym ľuďom, iným psom, rôznym prostrediam a zvukom, aby sa stala dobre prispôsobiteľnou a spoločenskou.

Poslušnosť – trénujte ju k poslušnosti od útleho veku. Je dôležité, aby sa naučila základné povely ako „sadni“, „ľahni“, „poď sem“ a „zostaň“. Jej veľkosť znamená, že poslušnosť je nevyhnutná pre bezpečnosť a kontrolu.

Konštantná a jemná výchova – vychovávajte ju s konzistentnosťou a láskavosťou. Toto plemeno nie je vhodné pre príliš prísny tréning alebo tvrdé tresty.

Výcvik

Kladné posilňovanie – nemecké dogy sú citlivé a reagujú dobre na kladné posilňovanie. Používajte odmenu, chválu a maškrty na podporu správneho správania.

Fyzický tréning – poskytujte jej dostatočný fyzický tréning na udržanie kondície. Krátke, pravidelné prechádzky a hranie v bezpečnom prostredí sú dôležité pre udržanie jej pohybových potrieb.

Mentálny tréning – nemecké dogy sú inteligentné a potrebujú aj mentálny tréning. Používajte hračky, interaktívne hry a cvičenia na rozvoj jej mysle.

Odporúčame: Nemecký boxer

Starostlivosť

Strava – venujte pozornosť strave. Pretože je to veľké plemeno, môže byť náchylné k nadváhe. Kŕmte ju kvalitným krmivom a sledujte jej váhu. Je dôležité dodržiavať správne porcie a rozdeľovať ich na viacero malých jedál denne.

Zdravotná starostlivosť – zabezpečte pravidelné návštevy veterinára na kontrolu zdravia. Venujte pozornosť preventívnym opatreniam, ako sú očkovania a prevencia pred parazitmi.

Starostlivosť o srsť – nemecká doga má krátku a hladkú srsť, ktorá nepotrebuje veľa starostlivosti. Občasné vyčesanie postačuje na udržanie jej lesku a odstránenie odumretej srsti.

Zabezpečte vhodné prostredie – myslite na svoje bývanie – nemecká doga potrebuje miesto, kde sa môže voľne pohybovať.

Emocionálna starostlivosť – pretože sú to sociálne plemená, venujte im čas a pozornosť. Majte na pamäti, že sú veľmi oddané svojim majiteľom a chcú byť s nimi čo najviac.

Celkovo je starostlivosť o nemeckú dogu náročná, ale odmeňujúca. Správna výchova a výcvik ju môžu urobiť skvelým spoločníkom, zatiaľ čo dôkladná starostlivosť o jej zdravie a potreby zabezpečí, že bude mať šťastný a zdravý život.

Výživa a kŕmenie nemeckej dogy

Výživa a stravovanie nemeckej dogy sú kľúčovými aspektmi starostlivosti o toto veľké plemeno, ktoré môžu ovplyvniť jej zdravie a celkovú kondíciu. Tu je detailný pohľad na to, ako správne vybrať krmivo, čo odporúčame a akú výživu potrebuje nemecká doga.

Výber krmiva

Kvalita – základom správnej výživy pre nemeckú dogu je výber kvalitného krmiva. Hľadajte krmivo s vysokým obsahom mäsa a minimálnym množstvom plnidiel a konzervantov.

Vek a aktivita – výživa by mala byť prispôsobená veku a úrovni aktivity vašej nemeckej dogy. Mláďatám, dospelým a seniorom by sa mali poskytovať rôzne typy krmiva.

Veľkosť granúl – pretože je to veľké plemeno, môže byť vhodné vyberať krmivo s väčšími granulami.

Špeciálne potreby – nemecká doga môže byť náchylná na problémy so žalúdkom, ako je nadúvanie. Preto existujú krmivá, ktoré sú formulované s ohľadom na ich tráviaci systém.

Odporúčané krmivo

Suché krmivo (granule) – väčšina majiteľov nemeckých dog preferuje suché krmivo, pretože je praktické a pomáha udržiavať zuby čisté. Hľadajte krmivo s vysokým obsahom bielkovín a tuku, ktoré sú nevyhnutné pre ich veľkú postavu.

Mokré krmivo (konzervy) – môže byť zahrnuté do stravy nemeckej dogy, ale malo by byť ako doplnok, nie ako hlavná súčasť stravy.

Domáca strava – niektorí majitelia preferujú pripravovať domácu stravu pre svojho psa. Ak to urobíte, je dôležité zabezpečiť, aby strava obsahovala všetky nevyhnutné živiny a vitamíny.

Frekvencia kŕmenia

Šteniatka – by mali byť kŕmené častejšie, približne 3 až 4 krát denne, aby dostali potrebné živiny pre rýchly rast.

Dospelí – dospelé nemecké dogy by mali byť kŕmené 2 až 3 krát denne, s pravidelnými porciami, aby sa predišlo nadúvaniu.

Výživové potreby

 1. Bielkoviny – sú kľúčovými stavebnými blokmi pre svaly a tkanivá. Krmivo by malo obsahovať vysoký obsah kvalitných bielkovín.
 2. Tuky – sú dôležité pre energiu. Hľadajte krmivo s primeraným obsahom zdravých tukov.
 3. Vlákninapomáha s trávením a kontrolou hmotnosti. Je dôležité, aby strava obsahovala vlákninu z kvalitných zdrojov.
 4. Vitamíny a minerály – krmivo by malo obsahovať všetky potrebné vitamíny a minerály pre zdravý vývoj a funkciu organizmu.
 5. Voda – nezabudnite na dôležitosť dostatočného prístupu k čistej vode počas celého dňa.

Vždy je dôležité konzultovať s veterinárom ohľadom konkrétnej výživy vášho psa, pretože individuálne potreby sa môžu líšiť. Pravidelné veterinárne kontroly a sledovanie hmotnosti sú kľúčovými prvkami udržania nemeckej dogy v optimálnej kondícii.

Pre koho je toto majestátne plemeno vhodné

Plemeno nemecká doga je impozantným psom, ktorý môže byť vhodný pre určité typy majiteľov a určité životné štýly. Tu je detailný prehľad, pre koho je nemecká doga vhodná a kde sa najlepšie hodí.

Pre koho je nemecká doga vhodná

 1. Skúsení majitelia – nemecká doga je vhodná pre majiteľov, ktorí majú skúsenosti s veľkými a robustnými psami. Je to plemeno, ktoré vyžaduje istý stupeň skúseností a vedenia, pretože môže byť náročné na tréning a správanie.
 2. Majitelia s dostatkom času – nemecká doga potrebuje čas a pozornosť od svojich majiteľov. Je to pes, ktorý by nemal byť ponechaný sám sebe príliš často. Ideálny je pre majiteľov, ktorí majú flexibilný pracovný režim alebo sú ochotní venovať svojmu psovi dostatok pozornosti.
 3. Majitelia s dostatkom miesta – toto plemeno potrebuje veľa miesta na pohyb, najlepšie je, ak má prístup k záhrade, kde sa môže voľne pohybovať. Nie je ideálny pre bytový život, ak sa nejedná o veľkometrážny byt, kde sa bude doga v pohode pohybovať.
 4. Rodiny so staršími deťmi – nemecká doga môže byť vhodná pre rodiny so staršími deťmi, ktoré vedia, ako sa správať okolo veľkých psov a rešpektujú ich. Dôkladná socializácia je však stále dôležitá.
 5. Láskaví majitelia – je to plemeno, ktoré má silné puto so svojimi majiteľmi a je veľmi oddané. Ideálne je pre majiteľov, ktorí sú láskaví a trpezliví.

Dom alebo byt

Nemecká doga je vhodnejšia do domu s prístupom k veľkému, oplotenému dvoru alebo záhrade, kde sa môže voľne pohybovať a vyžiť svoje pohybové potreby. Bývanie v byte môže byť obmedzené, pretože potrebuje dostatok miesta na pohyb. Ak žijete v byte, musíte zabezpečiť pravidelné prechádzky a fyzickú aktivitu mimo domova.

Deti

Nemecká doga môže byť vhodná pre rodiny so staršími deťmi, ktoré vedia, ako sa správať okolo veľkého psa a rešpektujú jeho potreby. Je dôležité učiť deti, ako sa správne chovať okolo psa, aby sa predišlo nežiaducim situáciám. Toto plemeno je obvykle priateľské a trpezlivé voči deťom, ale vždy by malo byť ich interakcie monitorované.

Celkovo je nemecká doga vhodná pre majiteľov, ktorí majú dostatok skúseností, miesta a času na starostlivosť o veľkého a láskavého psa. Je to pes, ktorý môže byť oddaným spoločníkom, ak sú splnené jeho osobitné potreby.

Najčastejšie otázky (FAQ)

Aká je priemerne veľká nemecká doga a akú váhu dosahuje?

Nemecká doga je veľké plemeno s priemerom výšky v kohútiku medzi 71 až 81 cm pre samcov a 66 až 76 cm pre samice. Dospelí psi môžu vážiť medzi 50 – 90 kg, samice môžu byť trochu ľahšie.

Sú nemecké dogy vhodné pre rodiny s deťmi?

Áno, nemecké dogy môžu byť vhodné pre rodiny so staršími deťmi, ktoré vedia, ako sa správať okolo veľkého psa. Sú obvykle priateľské a trpezlivé voči deťom, ale dôležité je vzdelávať deti o správnom správaní okolo psa.

Ako sa starať o srsť nemeckej dogy?

Srsť nemeckej dogy je krátka a hladká, čo ju robí relatívne jednoduchou na údržbu. Stačí občasné vyčesanie na odstránenie odumretej srsti a udržanie jej lesku.

Potrebujú nemecké dogy veľa pohybu?

Áno, nemecké dogy potrebujú pravidelný fyzický tréning. Dlhé prechádzky a hry sú dôležité na udržanie ich kondície a pohybových potrieb.

Aké sú typické choroby, ktoré postihujú nemeckú dogu?

Nemecké dogy sú náchylné na niektoré zdravotné problémy vrátane torzie žalúdka, dysplázie bedrových kĺbov, kardiologických problémov a rakoviny. Pravidelné veterinárne kontroly sú dôležité.

Je nemecká doga vhodná pre bytový život?

Nemecké dogy sú vhodnejšie pre domy s veľkým, oploteným dvorom, kde majú dostatok miesta na pohyb. Bývanie v byte môže byť obmedzené, ale s dostatočným cvičením a pozornosťou sa môžu prispôsobiť aj bytovému životu.

Aké je správanie nemeckej dogy voči iným domácim zvieratám?

Správanie nemeckej dogy voči iným domácim zvieratám závisí od správnej socializácie a výcviku. Sú schopné byť priateľské voči iným psom a domácim miláčikom, ak sú správne vychovaní a socializovaní od šteňaťa.

Ako často potrebujú nemecké dogy veterinárnu starostlivosť?

Nemecké dogy potrebujú pravidelné veterinárne kontroly minimálne raz ročne, aby sa monitorovalo ich zdravie a prevencia proti chorobám.

Ako dlho môže nemecká doga žiť?

Priemerná dĺžka života nemeckej dogy sa pohybuje medzi 7 až 10 rokmi. Pravidelná starostlivosť, vhodná výživa a pozornosť majiteľov môžu pomôcť predĺžiť jej životnosť.

Aký je charakter nemeckej dogy voči cudzím ľuďom?

Nemecké dogy majú tendenciu byť priateľské voči cudzím ľuďom, ale môžu mať výborný ochranársky inštinkt. Správanie voči cudzím ľuďom závisí od ich výcviku a socializácie, a môžu byť opatrné voči novým ľuďom, kým si ich neoveria.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť