Pointer – podrobný pohľad na vzhľad, povahu a zdravie tohto unikátneho psa

Zistite, čo robí plemeno Pointer tak unikátnym a vhodným pre vašu rodinu! V našom podrobnom článku sme preskúmali všetko, čo potrebujete vedieť o tomto fascinujúcom psovi. Od jeho základných charakteristík a povahy, cez vzhľad, chov a starostlivosť, až po kľúčové aspekty týkajúce sa kŕmenia, výživy a zdravia. Prečítajte si aj naše zhodnotenie výhod a nevýhod tohto plemena, aby ste boli plne informovaní predtým, než sa rozhodnete poskytnúť domov práve Pointerovi. Na záver vám poskytneme krátke zhrnutie a odpovieme na často kladené otázky, aby ste mali úplný prehľad o tomto plemene.

Charakteristika plemena pointer

Pointer je plemeno psov známe svojou eleganciou, výnimočným pohybom a neuveriteľnou schopnosťou loviť a sledovať zver.

Tento anglický poľovník má svoje korene v Španielsku. Práve do Anglicka sa dostal spolu s britskými vojakmi. Medzi jeho najvýznamnejších predkov patria predovšetkým rýchle chrty a foxhoundy. Pre toto plemeno je typické, že pri úspešnom sledovaní zveri zostáva bez pohybu stáť. Z tejto vlastnosti je odvodený aj jeho názov „pointer“, čo v preklade zo španielčiny znamená „pes, ktorý ukazuje“. Pointer sa často využíva pri love bažantov.

Má rád dobrodružstvá na lúkach a v lesoch pri love, ale zároveň je to dokonalý miláčik na maznanie na gauči. Je to veľmi bystrý, priateľský a elegantný pes. Celkovo je Pointer plemeno s bohatou históriou a vynikajúcimi vlastnosťami, ktoré ho robia obľúbeným medzi majiteľmi psov a loveckými nadšencami po celom svete.

Základné údaje

CharakteristikaPointer
PôvodAnglicko
VeľkosťStredná až veľká
VýškaSamci: 63 – 69 cm, Samice: 61 – 66 cm
HmotnosťSamci: 25 – 30 kg, Samice: 20 – 25 kg
Dĺžka srstiKrátka, hustá
Farba srstiBiela s tmavohnedými, oranžovými alebo čiernymi škvrnami
CharakterInteligentný, energický, verný, lojálny, aktívny, priateľský
PoužitieLovec, záchranár, rodinní spoločníci
Sklon k výcvikuVysoký
Potreba pohybuVysoká
Vzťah k deťomDobrý
Vzťah k iným zvieratámZvyčajne dobrý, ak je k tomu vedený od šteňaťa
Zdravotné problémyVýskyt dysplázie bedrových kĺbov, epilepsie
Dĺžka životaPriemerná: 12 – 14 rokov

Vzhľad plemena pointer

Pointer je plemeno psa so štíhlym a dobre vyváženým telom, ktoré vyžaruje gráciu a silu. Samci majú ideálnu výšku v kohútiku okolo 63 až 69 centimetrov, zatiaľ čo samice merajú približne 61 až 66 centimetrov. Ich hmotnosť sa pohybuje medzi 25 a 30 kilogramami pre samcov a 20 až 25 kilogramami pre samice.

Hlava Pointerov je proporčne veľká, so stredne dlhou, širokou lebkou a dobre vyvinutými čeľusťami. Nos je čierny alebo hnedý, so súmernou stopkou. Oči sú oválne, tmavohnedé alebo orechové, s inteligentným a pozorným výrazom. Ich telo je dobre osvalené, s hlbokým hrudníkom a dobre zaoblenými rebrami. Hrudný kôš je široký, umožňujúci Pointerom voľný pohyb pľúc.

Predné končatiny sú silné a rovné, s dobre osvalenými lopatkami, čo im poskytuje dostatočnú silu a vytrvalosť na dlhé vzdialenosti. Ich srsť je krátka, hladká a hustá, s jemnou textúrou a lesklým povrchom. Srsť môže byť biela s charakteristickými tmavohnedými, oranžovými alebo čiernymi škvrnami, ktoré sú rovnomerne rozložené po celej povrchu tela.

Chvost Pointerov je stredne dlhý, silný a flexibilný, často nesený horizontálne alebo vlažne nadol. Celkovo je stavba tela Pointerov zladená, s eleganciou a funkčnosťou, čo ich robí nielen efektívnymi loveckými psami, ale aj príjemnými spoločníkmi s pôvabom a eleganciou.

Zdravie, choroby a vek

Pointer je plemeno psa, ktoré sa všeobecne teší dobrému zdraviu a odolnosti voči chorobám. Avšak, ako u každého plemena, aj u Pointerov existujú určité zdravotné problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť. Jedným z najčastejších problémov je dysplázia bedrového kĺbu, čo môže spôsobiť bolesť a zníženú pohyblivosť u postihnutých jedincov. Ďalšou častou chorobou je epilepsia, ktorá môže mať genetický základ a prejavovať sa záchvatmi. Okrem toho môžu Pointeri trpieť aj alergiami a kožnými problémami.

Je dôležité, aby majitelia Pointerov venovali dostatočnú pozornosť preventívnej starostlivosti o ich zdravie, vrátane pravidelných návštev veterinára, správnej stravy a cvičenia. Včasná diagnóza a liečba môžu výrazne ovplyvniť kvalitu života Pointerov.

Dĺžka života plemena Pointer sa pohybuje v priemere od 12 do 14 rokov. Správna starostlivosť a vedenie zdravého životného štýlu môžu prispieť k tomu, aby Pointeri dosahovali vyššieho veku a mali dlhé a zdravé životy. Vzhľadom na ich priemernú dĺžku života sa majitelia Pointerov môžu tešiť z dlhodobej a plnohodnotnej spoločnosti svojich milovaných psov.

Odporúčame: Slovenský hrubosrstý stavač

Správanie a povaha pointera

Pointer je plemeno psa známe svojou inteligenciou, energickosťou a lojálnosťou voči svojmu majiteľovi. Je to veľmi aktívne plemeno, ktoré má tendenciu byť veľmi nadšené a plné života. Pointeri majú prirodzený sklon k pohybu a vyžadujú si dostatok fyzickej aktivity, ako je beh, hranie a tréning, aby si udržali svoju duševnú a fyzickú pohodu. Sú veľmi oddaní svojim ľuďom a radi trávia čas so svojimi rodinami, či už pri aktívnych aktivitách alebo jednoducho len pri oddychu na gauči.

Povaha Pointerov je zvyčajne priateľská a priamočiara, sú však aj veľmi inteligentní a nezávislí. Majú sklon k tomu, že sú veľmi učenliví a ľahko sa učia nové triky a povely. Sú tiež veľmi lojálni a ochranárski voči svojim ľuďom, čo ich robí vynikajúcimi spoločníkmi. Napriek tomu majú Pointeri v sebe aj lovecké inštinkty, čo môže ovplyvniť ich správanie voči menším zvieratám. Správna socializácia od mladosti je kľúčom k tomu, aby sa minimalizovali potenciálne problémy s agresívnym správaním voči iným zvieratám.

Celkovo je povaha Pointerov charakterizovaná ich aktívnym a priateľským postojom k životu, pričom sú oddaní svojim ľuďom a radi sa zapájajú do rôznych aktivít. Je dôležité, aby majitelia Pointerov poskytovali primeranú fyzickú a duševnú stimuláciu, aby si zachovali vyváženú a spokojnú povahu.

Odporúčame: Psie plemeno Írsky vodný španiel

Výchova a starostlivosť

Výchova a výcvik psa plemena Pointer si vyžaduje dôslednosť, trpezlivosť a pozornosť voči ich špecifickým potrebám. Je dôležité začať s výchovou čo najskôr po tom, ako pes príde do domácnosti, aby sa zabránilo vzniku nežiaducich návykov a správania. Poslušnosť je kľúčovým prvkom výchovy Pointerov, a preto je dôležité investovať čas a úsilie do základného výcviku, ako je naučenie základných príkazov ako sadni, ľahni, a poď sem.

Vzhľadom na ich aktívnu povahu je potrebné zabezpečiť, aby mali Pointeri dostatok fyzickej aktivity a duševnej stimulácie. Dlhé prechádzky, beh, hranie a tréning sú dôležitou súčasťou starostlivosti o Pointerov, aby sa minimalizovalo riziko nežiaduceho správania spôsobeného nadmernou energiou.

Okrem toho je dôležité venovať pozornosť starostlivosti o srsť. Ich krátka, hustá srsť vyžaduje pravidelné česanie a kúpanie podľa potreby, aby sa udržala čistá a zdravá. Zároveň je potrebné venovať pozornosť ich ušiam, zubom a pazúrom, aby sa predišlo možným zdravotným problémom.

Dôležitou súčasťou starostlivosti o Pointerov je tiež včasná veterinárna starostlivosť a pravidelné preventívne prehliadky, aby sa zachovalo ich zdravie a pohoda. Komplexná starostlivosť a pozornosť voči ich potrebám vo výchove, výcviku a starostlivosti sú kľúčovými faktormi pre zabezpečenie šťastného a zdravého života pre Pointerov.

Výživa a kŕmenie plemena pointer

Správna výživa je kľúčovým faktorom pre zdravie a pohodu psa plemena Pointer. Pri výbere krmiva je dôležité zohľadniť ich veľké množstvo energie a aktívnu povahu. Krmivo pre Pointerov by malo obsahovať vyvážený mix živín, vrátane bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov. Zohľadnenie vysokého obsahu bielkovín je dôležité pre udržanie ich svalovej hmoty a energie.

Jedným z odporúčaných typov krmiva pre Pointerov sú kvalitné suché granule alebo krmivá vyrobené špeciálne pre stredné a veľké plemená psov. Tieto krmivá by mali obsahovať kvalitné zložky, ako sú mäso, ryby, obilniny a zelenina, a mali by byť bez umelých farbív, prísad a konzervantov.

Je tiež dôležité dodržiavať správne porcie krmiva a pravidelné kŕmenie. Pre dospelých Pointerov sa odporúča kŕmiť dvakrát denne, ráno a večer, aby sa udržala ich energická a zdravá kondícia. Množstvo krmiva závisí od ich veľkosti, veku, aktivity a metabolizmu, a preto je dôležité sledovať ich telesnú kondíciu a prispôsobiť ich stravovací režim podľa potreby.

Okrem hlavných jedál je dôležité poskytovať Pointerom aj zdravé maškrty a občasné doplnky, aby sa zabezpečila vyvážená strava a stimulovali sa ich zmysly. Voda by mala byť vždy k dispozícii, aby sa zabránilo dehydratácii.

Celkovo je správna výživa kľúčom k zdraviu, výkonnosti a dlhovekosti Pointerov. Dodržiavanie vyváženej stravy a správneho kŕmenia je nevyhnutné pre ich optimálne fungovanie a blahobyt.

Odporúčame: Anglický seter

Pre koho je plemeno vhodné

Plemeno Pointer je ideálne pre aktívnych a outdoorovo orientovaných jednotlivcov alebo rodiny, ktoré majú čas a energiu venovať sa svojmu psíkovi. Pointeri si vyžadujú veľa cvičenia a fyzickej aktivity, a preto sú najlepšie vhodní pre majiteľov, ktorí majú záujem o dlhé prechádzky, beh alebo dokonca lovecké aktivity. Sú to verní a oddaní spoločníci, ktorí sú ochotní ísť so svojimi ľuďmi na koniec sveta.

Pokiaľ ide o bývanie, Pointeri sú vhodnejší pre domácnosti s prístupom k veľkému oplotenému dvoru alebo do blízkosti otvorenej prírody. Majú veľa energie a potrebujú veľa miesta na pohyb. Z tohto dôvodu nie sú ideálnym psom pre bytové prostredie, kde by im mohlo chýbať miesto na beh a hranie.

Pokiaľ ide o deti, Pointeri sú obvykle dobrí spoločníci, keď vyrastajú a sú vychovávaní s deťmi. Sú hraví a priateľskí a radi sa zapájajú do aktívnych hier a činností s deťmi. Avšak, ako pri akomkoľvek plemene, je dôležité, aby deti boli naučené, ako správne zaobchádzať so psom a rešpektovať jeho hranice. Tiež je nevyhnutné dohliadať na interakcie medzi psom a deťmi a zabezpečiť, aby boli bezpečné a pozitívne.

Celkovo povedané, Pointeri sú skvelí spoločníci pre aktívnych jednotlivcov alebo rodiny s prístupom k veľkému priestoru na pohyb a cvičenie. Sú vhodní pre majiteľov, ktorí majú záujem o aktívny životný štýl a ochotu venovať sa svojmu psíkovi.

Najčastejšie otázky (FAQ)

Ako veľký je pointer?

Pointer je stredné až veľké plemeno psa. Dospelí samci dosahujú výšku v kohútiku približne 63 až 69 cm, samice sú o niečo menšie s výškou približne 61 až 66 cm.

Aké je povahové nastavenie plemena pointer

Pointeri majú prirodzený sklon k bystrosti, energii a oddanosti voči svojmu majiteľovi. Sú inteligentní, aktívni a priateľskí, čo ich robí vynikajúcimi spoločníkmi pre aktívnych ľudí alebo rodiny.

Ako často potrebuje pointer cvičenie a pohyb?

Pointeri sú veľmi aktívne plemeno a vyžadujú si pravidelnú a dostatočnú fyzickú aktivitu. Odporúča sa im poskytnúť aspoň 1 až 2 hodiny cvičenia denne, ako sú dlhé prechádzky, beh alebo aktívne hry.

Aká je priemerná dĺžka života pointerov?

Priemerná dĺžka života pointerov sa pohybuje medzi 12 až 14 rokmi. Správna starostlivosť a výživa môžu prispieť k zabezpečeniu dlhšieho a zdravšieho života pre toto plemeno.

Sú pointeri vhodní pre rodiny s deťmi?

Áno, pointeri môžu byť skvelí spoločníci pre rodiny s deťmi, keď sú správne vychovaní a socializovaní. Sú hraví, priateľskí a radi sa zapájajú do aktivít s deťmi.

Aké sú najčastejšie zdravotné problémy pointerov?

Medzi najčastejšie zdravotné problémy pointerov patria dysplázia bedrového kĺbu, epilepsia, hypotyreóza a alergie. Pravidelná veterinárna starostlivosť a pozornosť k zdraviu môžu pomôcť minimalizovať riziko týchto chorôb.

Môžu pointeri žiť v bytovom prostredí?

Pointeri sú aktívne plemeno a potrebujú veľa miesta na pohyb. Preto nie sú ideálnym výberom pre bytové prostredie, ale skôr pre domácnosti s prístupom k veľkému oplotenému dvoru alebo blízkosti prírody.

Akú stravu odporúčate pre pointerov?

Pre pointerov je ideálne krmivo s vyváženým zložením živín, vrátane bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov a minerálov. Kvalitné suché granule alebo špeciálne krmivá pre stredne a veľké plemená psov sú vhodnou voľbou.

Ako často treba kŕmiť pointera?

Dospelý pointer by mal byť kŕmený dvakrát denne, ráno a večer. Množstvo krmiva závisí od jeho veľkosti, veku, aktivity a metabolizmu, a preto je dôležité sledovať jeho telesnú kondíciu a prispôsobiť množstvo krmiva podľa potreby.

Aká je schopnosť pointerov k interakcii s inými zvieratami?

Pointeri majú zvyčajne dobrý vzťah k iným zvieratám, ale môžu mať sklon k lovu menších zvierat kvôli ich loveckým inštinktom. Správna socializácia a tréning môžu pomôcť minimalizovať potenciálne problémy s agresívnym správaním.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť