Stafordšírsky bulteriér – komplexný sprievodca od základných charakteristík až po starostlivosť

Stafordšírsky bulteriér je plemeno, ktoré fascinuje mnohých ľudí svojou jedinečnou kombináciou charakteristík. Od svojho vzhľadu až po svoju povahu a zdravotné aspekty – v tomto článku sa pozrieme na všetky dôležité aspekty tohto plemena. Odhalíme jeho špecifické vlastnosti, aby ste lepšie pochopili, čo môžete očakávať od stafordšírskeho bulteriéra. Prejdeme si aj dôležité informácie o chove a starostlivosti, kŕmení a výžive, a to, ako sa starať o jeho zdravie. Okrem toho preskúmame výhody a nevýhody, aby sme vám pomohli zvážiť, či je toto plemeno to pravé pre vás. V závere dostanete krátke zhrnutie s hodnotením tohto úžasného plemena a odpovieme na často kladené otázky, ktoré vám pomôžu lepšie sa zoznámiť so stafordšírskym bulteriérom.

Charakteristika plemena

Stafordšírsky bulteriér je známy svojou odvahou, sebavedomím a oddanosťou svojim majiteľom. Je inteligentný, priateľský a energický. Toto plemeno je obvykle milujúce k deťom a je považované za skvelého rodinného psa.

Stafordšírsky bulteriér vznikol pravdepodobne krížením anglického buldoga s predkom dnešného foxteriéra. Prišli z oblasti grófstva Staffordshire – preto jeho pomenovanie. V minulosti boli kruto využívaní na psie a býčie zápasy.

Na prvý pohľad možno vyzerá ako tvrdý a nebezpečný pes, opak je však pravdou. Je veľmi láskavý a svoju rodinu nadovšetko miluje.

Základné údaje

Táto tabuľka poskytuje stručný prehľad o základných charakteristikách stafordšírskeho bulteriéra a môže byť užitočná pre potenciálnych majiteľov, ktorí sa zaujímajú o toto plemeno.

CharakteristikaStafordšírsky bulteriér
VzhľadSilný, kompaktný, svalnatý
Dĺžka srstiKrátka, hladká
Farba srstiRôznorodá (plavá, červená, biela, čierna, modrá alebo žíhaná), prípadne kombinácia týchto farieb s bielou
VeľkosťStredná
Výška v kohútiku35 – 41 cm
Hmotnosť11 – 17 kg
HlavaŠiroká, hranatá, krátky ňufák, silná čeľusť
OčiTmavé, oválne, výrazné
UšiČasto zastrihnuté do trojuholníkovej podoby
ChvostStredne dlhý, nízko nasadený
PovahaOdvážny, sebavedomý, inteligentný, priateľský, oddaný rodine
Energetický levelVysoký
Vhodný pre rodiny s deťmiÁno
Potreba cvičeniaDenné cvičenie a aktivity
Dĺžka života12 – 14 rokov
Zdravotné problémyDysplázia bedrového kĺbu, problémy s očami, alergie

Vzhľad plemena stafordšírsky bulteriér

Stafordšírsky bulteriér je dobre vyvážený a kompaktný pes, s jasnými znakmi sily a svalnatosti. Jeho postava je stredne veľká a má štvorcový tvar tela, čo znamená, že jeho dĺžka je približne rovnaká ako jeho výška.

Rozmery

Dospelí jedinci majú výšku v kohútiku medzi 35 a 41 centimetrami a hmotnosť od 11 do 17 kilogramov. Ich konkrétne rozmery môžu variabilne závisieť od pohlavia a individuálnej genetiky.

Hlava

Hlava stafordšírskeho bulteriéra je široká, s hranatým tvarom a výraznými rysmi. Jeho ňufák je krátky a mohutný, s dobre vyvinutou silnou čeľusťou. Táto čeľusť je charakteristická pre toto plemeno a dáva psovi výrazný vzhľad. Oči sú okrúhle a stredne veľké, s priamym pohľadom.

Trup

Trup tohto plemena je silný a svalnatý. Krk je krátky a silný, smerom do ramien sa rozširuje čo umožňuje pevne nesenú hlavu. Hrudník je hlboký a široký, s dobre vyvinutými hrudníkovými svalmi. Chrbát je rovný a krátky, pričom chrbtica je stabilná.

Chvost

Chvost je stredne dlhý a nízko nasadený, smerom ku špičke sa postupne zužuje.

Končatiny

Predné a zadné končatiny sú dobre svalnaté a prirodzene pripevnené k telu. Labky sú kompaktné a dobre oblúkovité, s krátkymi a silnými pazúrmi.

Srsť

Srsť stafordšírskeho bulteriéra je krátka, hladká a lesklá. Toto plemeno má rôzne farby srsti, vrátane červenej, modrej, čiernej, tigrovej alebo tricolor s bielou maskou na tvári.

Celkovo má stafordšírsky bulteriér robustnú a kompaktnú stavbu tela, ktorá vyjadruje jeho silu a svalnatosť. Jeho výrazná hlava, štvorcový tvar tela a krátka, hladká srsť robia z tohto plemena jedinečný a ľahko rozpoznateľný druh psa.

Prečítajte si tiež: Bulteriér: Všetko, čo potrebujete vedieť o tomto plemene

Zdravie, choroby a vek

Stafordšírsky bulteriér je pomerne zdravé plemeno s dobrými genetickými predpokladmi, ale aj napriek tomu môže byť náchylný na niektoré choroby a zdravotné problémy, ktoré sú pre toto plemeno špecifické. Niektoré z najčastejších chorôb a zdravotných problémov, ktoré sa vyskytujú u stafordšírskych bulteriérov, sú:

Dysplázia bedrového kĺbu (hip dysplázia)

Toto je genetické ochorenie, ktoré môže postihnúť mnoho psov, vrátane stafordšírskych bulteriérov. Ide o abnormálny vývoj bedrového kĺbu, ktorý môže spôsobiť bolesť a stuhnutosť. Riziko tohto ochorenia je možné minimalizovať správnou výživou a cvičením.

Luxácia pately

Toto je stav, kedy sa čeľusť pately vysúva z miesta, čo môže spôsobiť bolesť a obmedzenie pohybu. Je to ďalšia genetická predispozícia tohto plemena.

Katarakta

Stafordšírsky bulteriér môže byť náchylný k vzniku katarakty, čo je ochorenie oka, ktoré môže viesť k strate zraku.

Alergie

Toto plemeno môže mať tendenciu k alergiám, vrátane potravinových a kožných alergií.

L2-HGA (lysylosomal storage disease)

Ide o genetickú chorobu, ktorá môže postihnúť niektoré stafordšírske bulteriéry a prejavuje sa poruchami centrálnej nervovej sústavy.

Dôležité je poznamenať, že nie všetci stafordšírski bulteriéri budú trpieť týmito chorobami, ale je dôležité sledovať ich zdravie, pravidelne navštevovať veterinára a dodržiavať odporúčania týkajúce sa výživy a cvičenia, aby sa minimalizovalo riziko vzniku týchto zdravotných problémov.

Pokiaľ ide o dĺžku života tohto plemena, stafordšírsky bulteriér má priemerne očakávanú dĺžku života od 12 do 14 rokov. Správnou starostlivosťou a včasnou diagnostikou chorôb je možné predĺžiť ich život a zabezpečiť, aby zostali zdraví a šťastní čo najdlhšie.

Správanie a povaha

Povaha a správanie stafordšírskeho bulteriéra sú rozhodujúcimi faktormi, ktoré robia z tohto plemena jedinečného a atraktívneho psa pre mnohých majiteľov. Tento pes má niekoľko charakteristických povahových čŕt, ktoré ho predurčujú:

 1. Odvaha – stafordšírsky bulteriér je považovaný za veľmi odvážneho psa. Táto odvaha a sebavedomie ho robia vynikajúcim ochranným psom, ktorý je pripravený chrániť svoju rodinu, ak sa cíti ohrozený.
 2. Priateľskosť – napriek svojej povesti je stafordšírsky bulteriér voči svojim majiteľom mimoriadne priateľský a oddaný. Je to výborný spoločník pre rodiny a rád trávi čas so svojimi ľuďmi.
 3. Energia – toto plemeno je veľmi energické a má vysoký energetický level. Potrebuje dostatok pohybu a aktivity, a je vhodné venovať mu čas na beh, hry a prechádzky.
 4. Inteligencia – stafordšírsky bulteriér je inteligentný pes, čo mu umožňuje rýchlo sa učiť a reagovať na tréning. Je to výborný študent, ak je správne a pozitívne trénovaný.
 5. Láskavosť voči deťom – je známe, že stafordšírsky bulteriér má tendenciu byť láskavý k deťom. Môže byť trpezlivý a ochranársky voči deťom vo svojej rodine.
 6. Socializácia – toto plemeno má väčšinou rado iných ľudí a zvieratá, ak s nimi bol správne socializovaný v mladosti. Je dôležité, aby bol v kontakte s inými psami a ľuďmi od útleho veku, aby sa zabránilo agresívnemu správaniu voči iným psom.
 7. Láska a pozornosť – stafordšírsky bulteriér často miluje byť v strede pozornosti a súčasťou rodinnej aktivity. Môže sa však stať náročným na pozornosť od svojich majiteľov.
 8. Stálosť – toto plemeno je veľmi verné svojim majiteľom a má tendenciu byť lojálne počas celého svojho života.

Je však dôležité si uvedomiť, že povaha a správanie každého jednotlivého stafordšírskeho bulteriéra môže byť ovplyvnené jeho genetikou, socializáciou a výcvikom. Je preto dôležité venovať dostatočnú pozornosť tréningu a socializácii, aby sa zabezpečila dobrá povaha a správanie tohto plemena.

Výchova a starostlivosť

Výchova, výcvik a starostlivosť o stafordšírskeho bulteriéra sú kľúčové aspekty pre zabezpečenie zdravého a šťastného života tohto plemena. Tu je komplexný pohľad na tieto aspekty.

Výchova

Socializácia

Od útleho veku je dôležité zabezpečiť, aby bol stafordšírsky bulteriér vystavený rôznym situáciám, ľuďom, iným psom a rôznym prostrediam. Toto vám pomôže vytvoriť dobre vychovaného, odvážneho a socializovaného psa.

Koncentrácia na pozitívny posilňovací tréning

Používanie pozitívneho posilňovacieho tréningu je efektívnou metódou pre výcvik tohto plemena. Odmeňovanie dobrého správania a ignorovanie nežiaduceho je kľúčom k úspešnému výcviku.

Konzistentnosť

Majitelia musia byť konzistentní vo svojich pokynoch a pravidlách. Nejasné pokyny môžu viesť k zmätenosti a neposlušnosti psa.

Výcvik

Poslušnosť

Tréning poslušnosti je kľúčový pre stafordšírskeho bulteriéra. Základné príkazy ako „sadni“, „ľahni“, „poď sem“ a „nesmieš“ by mali byť osvojené v ranom veku.

Výcvik sociálnych zručností

Zabezpečte, aby váš pes bol kľudný v prítomnosti iných ľudí a zvierat. To zvyšuje jeho sociálnu adaptáciu a znižuje agresivitu.

Výcvik na vodítku

Stafordšírsky bulteriér môže byť silný a zvedavý, preto je dôležité trénovať ho, aby pekne chodil na vodítku a nereagoval na iných psíkov nadmerným ťahaním.

Starostlivosť

Strava a výživa

Dodržiavajte vyváženú stravu s kvalitným krmivom a presnými porciami. Dbajte na udržanie zdravej váhy, pretože obezita môže byť u tohto plemena problémom.

Fyzická aktivita

Zabezpečte dostatok pohybu a fyzickej aktivity, pretože stafordšírsky bulteriér je energický pes a potrebuje vypustiť prebytočnú energiu.

Starostlivosť o srsť

Krátka a hladká srsť nevyžaduje príliš náročnú údržbu, ale pravidelné vyčesávanie a kontrola, či nemá parazity sú dôležité.

Zdravotná starostlivosť

Pravidelné návštevy veterinára, vakcinácie a kontrola na genetické choroby sú nevyhnutné.

Láska a pozornosť

Stafordšírsky bulteriér je veľmi oddaný svojej rodine a potrebuje lásku a pozornosť. Trávte čas so svojím psom, hrajte sa s ním a vybudujte si silný vzťah.

Výcvik a starostlivosť o stafordšírskeho bulteriéra vyžadujú trpezlivosť, dôslednosť a lásku. Správna starostlivosť a výcvik umožňujú vytvoriť z tohto plemena oddaného a dobre sa správajúceho spoločníka.

Výživa a kŕmenie

Správna výživa a stravovanie sú kľúčovými faktormi pre zachovanie zdravia a pohody stafordšírskeho bulteriéra. Pri výbere krmiva pre toto plemeno je dôležité brať do úvahy jeho potreby a individuálne faktory, ako je vek, úroveň aktivity a zdravotný stav. Nižšie je detailný pohľad na správnu výživu a stravovanie pre stafordšírskeho bulteriéra.

Typy krmiva

 • Kvalitné suché krmivo – výber kvalitného suchého krmiva, ktoré je vyvážené a obsahuje všetky potrebné živiny, je jedným z najlepších spôsobov, ako zaistiť správnu výživu pre stafordšírskeho bulteriéra. Vhodné sú krmivá s vyšším obsahom mäsa a minimálnym množstvom plnidiel a umelých prísad.
 • Mokré krmivo (konzervy) – môže byť použité ako doplnok k suchému krmivu alebo ako hlavný zdroj výživy. Je dôležité vyberať konzervy s nízkym obsahom obilia a vysokým obsahom mäsa alebo rýb.
 • Domáca strava – ak sa rozhodnete pre domácu stravu, je dôležité konzultovať sa s veterinárom alebo odborníkom na výživu, aby ste zabezpečili, že pes dostáva všetky potrebné živiny.

Výživové potreby

 • Bielkoviny – stafordšírsky bulteriér potrebuje dostatok bielkovín na udržanie silných svalov. Krmivá by mali obsahovať minimálne 20-30% bielkovín.
 • Tuky – by mali tvoriť asi 10-15% dennej stravy. Dôležité je zabezpečiť, aby tuky pochádzali z kvalitných zdrojov, ako sú ryby alebo rastlinné oleje.
 • Sacharidy – by mali tvoriť asi 30-40% dennej stravy. Je dôležité vyhýbať sa nadmernému množstvu obilia a cukrov v strave.
 • Vitamíny a minerály – krmivo by malo obsahovať dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, aby sa zabezpečila celková zdravá a vyvážená výživa.

Odporúčame: Pitbull – Sprievodca od základov po výchovu

Frekvencia kŕmenia

Stafordšírsky bulteriér by mal byť kŕmený dvakrát až trikrát denne. Rozdelenie denného jedla na niekoľko malých porcií pomáha udržiavať stabilnú hladinu energie a zabráni prejedaniu.

Je dôležité sledovať váhu vášho psa a prispôsobovať jeho stravu podľa jeho aktivity a veku. V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa stravy a výživy by ste mali konzultovať so svojím veterinárom alebo odborníkom na výživu, ktorý vám pomôže vytvoriť vhodný stravovací plán pre vášho stafordšírskeho bulteriéra.

Pre koho je stafordšírsky bulteriér vhodný

Stafordšírsky bulteriér je skvelý spoločník pre správnych majiteľov, ktorí sú pripravení na zodpovednú starostlivosť a výcvik tohto plemena. Tu je detailný pohľad na to, pre koho je stafordšírsky bulteriér vhodný.

Pre koho je vhodný

 • Aktívni jednotlivci a rodiny – stafordšírsky bulteriér je energický pes, ktorý miluje aktívny životný štýl. Je vhodný pre jednotlivcov alebo rodiny, ktoré majú čas a energiu na poskytovanie potrebnej fyzickej aktivity a tréningu.
 • Majitelia so skúsenosťami – toto plemeno je inteligentné a sebavedomé, a preto je vhodné pre majiteľov so skúsenosťami v tréningu a výchove psov. Správny výcvik je kľúčový pre vychovanie dobre správajúceho sa stafordšírskeho bulteriéra.
 • Ľudia s pevnými pravidlami a hranicami – toto plemeno potrebuje jasnú štruktúru a pravidlá, pretože môže byť inak náchylné k dominantnému správaniu. Majitelia musia byť schopní poskytovať dôsledné vedenie.

Kde sa hodí

 • Domy s prístupom do záhrady – stafordšírsky bulteriér potrebuje dostatok miesta na pohyb a cvičenie, preto sú domy s prístupom do záhrady ideálnym prostredím. Má rád beh a hranie sa na voľnom priestranstve.
 • Byty s aktívnymi majiteľmi – aj keď život v byte je možný, je dôležité, aby majitelia boli aktívni a venovali svojmu psovi dostatočnú fyzickú aktivitu a pozornosť. Pravidelné prechádzky a hry sú nevyhnutné.

Vhodnosť pre deti

Stafordšírsky bulteriér môže byť vhodným spoločníkom pre deti, ak je správne socializovaný a vychovaný. Toto plemeno má v povahe byť priateľským a láskavým voči deťom vo svojej rodine a môže byť trpezlivým spoločníkom pri hrách. Je však dôležité, aby deti boli naučené, ako sa správne správať okolo psa a ako rešpektovať jeho hranice. Nikdy by sa nemali nechávať deti samé so psom bez dozoru.

Celkovo je stafordšírsky bulteriér vhodný pre majiteľov s aktívnym životným štýlom a skúsenosťami v tréningu psov. Je to oddaný a priateľský pes, ktorý môže byť skvelým spoločníkom pre rodiny a jednotlivcov, ktorí mu môžu poskytnúť potrebnú starostlivosť a pozornosť.

Najčastejšie otázky (FAQ)

Aká je priemerná veľkosť stafordšírskeho bulteriéra?

Priemerná výška stafordšírskeho bulteriéra sa pohybuje od 35 do 41 centimetrov a hmotnosť zvyčajne medzi 11 až 17 kilogramov.

Sú stafordšírski bulteriéri vhodní pre rodiny s deťmi?

Áno, stafordšírski bulteriéri môžu byť vhodnými spoločníkmi pre rodiny s deťmi, ak sú dobre socializovaní a vychovaní. Sú známi svojou priateľskosťou voči deťom.

Potrebujú stafordšírski bulteriéri veľa cvičenia?

Áno, stafordšírsky bulteriér je energetický pes a vyžaduje si pravidelnú fyzickú aktivitu. Denné prechádzky a hry sú nevyhnutné na udržanie jeho zdravia a šťastia.

Ako sa starať o srsť stafordšírskeho bulteriéra?

Srsť stafordšírskeho bulteriéra je krátka a hladká, čo nevyžaduje náročnú údržbu. Stačí pravidelné vyčesávanie a kontrola na parazity.

Sú stafordšírski bulteriéri vhodní pre bytový život?

Áno, stafordšírski bulteriéri môžu žiť v byte, ak sú majitelia aktívni a poskytujú im dostatok fyzickej aktivity. Dôležité je, aby mali prístup k vonkajšiemu priestoru na prechádzky.

Aká je priemerná dĺžka života stafordšírskeho bulteriéra?

Priemerne stafordšírski bulteriéri žijú od 12 do 14 rokov. Dĺžka života môže byť ovplyvnená starostlivosťou a genetikou.

Sú stafordšírski bulteriéri agresívni psi?

Nie, stafordšírski bulteriéri nie sú agresívni, ale môžu byť dominantní a vyžadujú si správny výcvik a socializáciu na zachovanie dobrej povahy.

Koľko potrebujem cvičiť stafordšírskeho bulteriéra denne?

Stafordšírsky bulteriér by mal byť cvičený aspoň 30 až 60 minút denne. Aktivita môže zahŕňať prechádzky, hry a cvičenie poslušnosti.

Má stafordšírsky bulteriér špecifické zdravotné problémy?

Áno, niektoré zdravotné problémy, ktoré môžu postihnúť toto plemeno, zahŕňajú dyspláziu bedrového kĺbu, luxáciu pately a katarakty.

Ako sa starať o stafordšírskeho bulteriéra v letných mesiacoch?

V letných mesiacoch je dôležité udržiavať stafordšírskeho bulteriéra hydratovaného, chrániť ho pred prehriatím a zabrániť dlhým prechádzkam v horúcom počasí. Je tiež dôležité chrániť ho pred nadmerným slnkom.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť