Bernský salašnícky pes – kompletný sprievodca od vzhľadu až po starostlivosť

Objavte krásu a jedinečnosť bernského salašníckeho psa, plemena známeho svojou nádhernou trojfarebnou srsťou a milujúcou povahou. V tomto komplexnom sprievodcovi prejdeme všetkým, čo potrebujete vedieť – od základných charakteristík, cez jeho povahu, vzhľad, až po detaily o chove, starostlivosti, kŕmení a výžive. Zistíte tiež, ako udržať zdravie vášho bernského salašníckeho psa. Či už uvažujete o adopcii alebo len chcete viac vedieť o týchto nádherných psích spoločníkoch, tento článok vám poskytne všetky potrebné informácie.

Charakteristika

Bernský salašnícky pes, známy tiež ako Bernský horský pes, je veľké, silné a veľmi priateľské plemeno, ktoré pochádza zo Švajčiarska. Je to jedno zo štyroch plemien švajčiarskych salašníckych psov a je ľahko rozpoznateľný svojou charakteristickou trojfarebnou srsťou. (Prečítajte si viac o plemene veľký švajčiarsky salašnícky pes) Celkovo je bernský salašnícky pes milujúce, oddané a pracovité plemeno, ktoré sa hodí do aktívnych rodín. 

Základné údaje

Táto tabuľka poskytuje prehľadný súhrn kľúčových vlastností bernského salašníckeho psa. ​​

CharakteristikaBernský salašnícky pes
PôvodŠvajčiarsko
Veľkosť (výška)Samci: 64-70 cm, Samice: 58-66 cm
HmotnosťSamci: 38-50 kg, Samice: 36-48 kg
Dĺžka života7-10 rokov
SrsťDlhá, rovná až mierne vlnitá
Farba srstiČierna s hnedými a bielymi značkami
PovahaPriateľská, kľudná, verná
InteligenciaVysoká
Zdravotné problémyDysplázia bedrového a lakťového kĺbu, rakovina, von Willebrandova choroba
Potreba cvičeniaVysoká

Vzhľad plemena

Bernský salašnícky pes je impozantný a robustný pes, ktorého vzhľad odráža jeho pôvod ako pracovné plemeno v švajčiarskych Alpách. Tento pes má mohutnú a silnú postavu, ktorá zároveň vyžaruje eleganciu a pohyblivosť.

Rozmery a váha

Dospelý samec bernského salašníckeho psa dosahuje výšku v rozmedzí medzi 64 až 70 cm, zatiaľ čo samica má výšku približne 58 až 66 cm. Váha sa pohybuje od 38 do 50 kg u samcov a 36 až 48 kg u samíc, čo zdôrazňuje ich robustnú stavbu tela.

Hlava

Hlava bernského salašníckeho psa je silná a proporcionálna k telu, s plochým čelom. Má stredne veľké, tmavohnedé oči, ktoré vyžarujú inteligentný a priateľský výraz. Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru, visiace a vysoko posadené.

Trup

Trup tohto plemena je dlhý a silný, s hlbokým hrudníkom a dobre vyvinutým predhrudím. Chrbát je rovný a silný. Postava je kompaktná, čo bernskému salašníckemu psovi umožňuje byť zároveň silným a obratným.

Chvost

Chvost je dlhý, nesený nízko, keď pes odpočíva. V pohybe môže byť chvost zdvihnutý, ale nikdy nie nad úroveň chrbta.

Končatiny

Predné končatiny sú rovné a silné s dobrým kostným rámcom, zadné končatiny sú mocné, čo umožňuje silný pohyb. Labky sú kompaktné a guľaté, s pevnými čiernymi pazúrmi.

Srsť

Charakteristická srsť bernského salašníckeho psa je dlhá, rovná až mierne vlnitá, poskytujúca dobrú ochranu pred nepriaznivým počasím. Srsť je hlavne čierna, s typickými hnedými škvrnami nad očami, na lícach, pod bradou, na hrudi a na nohách, a bielymi prvkami, ktoré sa vyskytujú na hlave, krku, hrudi, labkách a konci chvosta. Táto trojfarebná kombinácia je veľmi atraktívna a je jedným z charakteristických znakov plemena.

Zdravie, choroby a vek

Bernský salašnícky pes, ako veľké plemeno, má špecifický zdravotný profil, ktorý je dôležité poznať pre každého, kto zvažuje jeho vlastnenie alebo už má toto plemeno.

Zdravotné problémy a choroby

Jedným z najbežnejších zdravotných problémov tohto plemena je dysplázia bedrového kĺbu. Ide o genetický stav, ktorý spôsobuje abnormálny vývoj týchto kĺbov a môže viesť k bolesti a artritíde. Okrem toho je plemeno náchylné na von Willebrandovu chorobu, krvácavé ochorenie podobné hemofílii u ľudí. Taktiež sú často postihnuté rôznymi formami rakoviny, pričom najčastejšie ide o histiocytárny sarkóm, čo je forma rakoviny, ktorá sa môže šíriť veľmi rýchlo.

Zdravotná starostlivosť

Preventívna starostlivosť, ako pravidelné veterinárne prehliadky, správna výživa a dostatočné cvičenie, sú kľúčové pre udržanie zdravia tohto plemena. Včasné zistenie a liečba zdravotných problémov môže výrazne zlepšiť kvalitu života bernského salašníckeho psa.

Dĺžka života a vek

Bohužiaľ, ako mnoho veľkých plemien, aj bernský salašnícky pes má relatívne krátku priemernú dĺžku života, ktorá sa pohybuje približne okolo 7 až 10 rokov. Tento skrátený životný cyklus je čiastočne spôsobený sklonom k zdravotným problémom, najmä rakovine.

Toto plemeno, hoci má potenciál čeliť mnohým zdravotným výzvam, môže mať plnohodnotný a šťastný život s primeranou starostlivosťou a pozornosťou. Majitelia by mali byť pripravení na pravidelné veterinárne kontroly a byť ostražití voči akýmkoľvek známkam zdravotných problémov.

Odporúčame: Doberman – všetko, čo potrebujete vedieť

Správanie a povaha

Bernský salašnícky pes je známy svojou milou a vyrovnanou povahou, čo ho robí obľúbeným plemenom pre rodiny. Toto plemeno je charakteristické svojou veľkou oddanosťou a priateľskosťou, čo sa prejavuje v ich interakcii s ľuďmi aj s inými zvieratami.

Povaha a temperament

Tieto psy sú obzvlášť známe pre ich kľudný a trpezlivý temperament. Sú veľmi citlivé a empatické, čo znamená, že často dokážu vnímať nálady svojich ľudských spoločníkov a reagujú na ne. Ich priateľská povaha ich robí vynikajúcimi spoločníkmi pre deti, kde ich trpezlivosť a pokojné správanie prichádza vhod.

Vzťah k rodine a domácnosti

Bernský salašnícky pes má tendenciu veľmi sa pripútať k svojej rodine a potrebuje byť súčasťou domáceho prostredia. Nie sú to psy, ktoré sa dobre cítia izolované od rodinného diania; naopak, sú šťastné, keď môžu byť v centre diania.

Sociabilita a interakcia

Toto plemeno je tiež známe svojou vysokou sociabilitou. Sú priateľské aj k cudzincom a iným zvieratám, hoci ich veľká veľkosť a robustný vzhľad môžu byť niekedy zastrašujúce. Majú prirodzený inštinkt chrániť svoju rodinu, ale zriedka sú agresívne bez dôvodu.

Inteligencia a tréning

Bernský salašnícky pes je tiež mimoriadne inteligentný a je známy svojou schopnosťou rýchlo sa učiť. Sú to vnímaví a pozorní psi, ktorí sú ochotní a nadšení pre tréning, najmä keď je vedený pozitívnym a konzistentným spôsobom.

Aktivita a hra

Napriek svojej veľkosti a robustnosti, bernský salašnícky pes nie je hyperaktívny. Radi sa zapájajú do hier a fyzickej aktivity, ale tiež si užívajú čas na relaxáciu so svojou rodinou.

Celkovo bernský salašnícky pes predstavuje ideálneho spoločníka pre rodiny hľadajúce veľkého, ale pokojného, priateľského a inteligentného psa. Ich schopnosť prispôsobiť sa rodinnému prostrediu a ich trpezlivá, milujúca povaha sú to, čo ich robí takými obľúbenými po celom svete.

Výchova a starostlivosť

Výchova a výcvik bernského salašníckeho psa, ako aj jeho starostlivosť, vyžadujú pozorný a konzistentný prístup, ktorý zohľadňuje jeho fyzické a emocionálne potreby.

Výchova a výcvik

Je kľúčové začať s výcvikom a socializáciou už v ranom veku. Bernský salašnícky pes je inteligentný a ochotný učiť sa, ale jeho veľká veľkosť si vyžaduje, aby bol od mladosti naučený základným povelom a správnemu správaniu. Socializácia, teda zoznamovanie psa s rôznymi ľuďmi, zvieratami a situáciami, je rovnako dôležitá, aby sa vyvinul do dobre prispôsobeného dospelého jedinca.

Pozitívne posilňovanie

Toto plemeno reaguje najlepšie na metódy výcviku založené na pozitívnom posilňovaní. To znamená odmeňovanie psa za dobré správanie, namiesto trestania za chyby. Použitie pochúťok, chvály a hry ako odmien pomáha upevňovať pozitívne vzťahy a podporuje ochotu psa spolupracovať.

Konzistentnosť a trpezlivosť

Výcvik vyžaduje konzistentnosť a trpezlivosť. Bernský salašnícky pes môže byť niekedy tvrdohlavý, takže dôležité je byť konzistentný v poveloch a očakávaniach.

Fyzická aktivita

Bernský salašnícky pes potrebuje pravidelnú fyzickú aktivitu, ale nemal by byť preťažovaný, najmä ako šteňa, keďže jeho kosti a kĺby sú ešte vo vývoji. Dlhé prechádzky, stredne náročná hra a možnosť voľného pohybu na bezpečnom mieste sú ideálne.

Starostlivosť o srsť

Ich dlhá srsť vyžaduje pravidelné vyčesanie, minimálne niekoľkokrát týždenne, aby sa predišlo zamotaniu a udržala sa v dobrom stave. 

Zdravotná starostlivosť

Pravidelné veterinárne prehliadky sú nevyhnutné na monitorovanie a prevenciu zdravotných problémov. Je dôležité dbať na správnu výživu, aby sa predišlo obezite, ktorá môže zaťažovať kĺby a viesť k ďalším zdravotným komplikáciám.

Emocionálna pohoda

Bernský salašnícky pes je veľmi zviazaný so svojou rodinou a potrebuje dostatok času stráveného s ľuďmi. Nedostatok pozornosti alebo dlhé obdobia samoty môžu viesť k úzkosti a problémovému správaniu.

Odporúčame: Mastif – Ideálni spoločníci s výnimočnou povahou

Výživa a kŕmenie

Výživa a kŕmenie bernského salašníckeho psa sú kľúčové pre jeho zdravý rast a celkovú pohodu. Toto veľké plemeno má špecifické nutričné potreby, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere krmiva a stanovení kŕmnej rutiny.

Vyvážené krmivo pre veľké plemená

Je dôležité vybrať krmivo, ktoré je špeciálne formulované pre veľké plemená, s ohľadom na ich nutričné potreby. Krmivo by malo obsahovať vyvážený pomer bielkovín, tukov a sacharidov, a byť obohatené o vitamíny a minerály, ktoré podporujú zdravé kosti a kĺby.

Dôležitosť kvality

Kvalita krmiva je dôležitá. Odporúča sa vyberať krmivá s vysokým obsahom kvalitných živočíšnych bielkovín, ktoré sú hlavným zdrojom energie a sú nevyhnutné pre udržanie svalovej hmoty. Krmivo by malo byť s nízkym obsahom obilnín a výplní, ktoré môžu spôsobovať tráviace problémy alebo alergické reakcie.

Časté a menšie porcie

Bernský salašnícky pes by mal byť kŕmený menšími porciami rozloženými počas dňa, namiesto jedného alebo dvoch veľkých jedál. Toto pomáha predchádzať problémom, ako je napríklad nadúvanie, ktoré môže byť pre veľké plemená obzvlášť nebezpečné.

Dodržiavanie kŕmnej rutiny

Je dôležité dodržiavať pravidelný kŕmny plán a vyhnúť sa nadmernému kŕmeniu alebo poskytovaniu príliš veľa pochúťok, čo môže viesť k obezite.

Nutričné potreby

Vzhľadom na sklony k problémom s kĺbmi, krmivo by malo obsahovať zložky ako sú glukozamín a chondroitín, ktoré podporujú zdravie kĺbov a šliach. Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú často obsiahnuté v rybom oleji, sú dôležité pre zdravú kožu a srsť, a majú protizápalové účinky. 

Vzhľadom na ich veľkosť a úroveň aktivity, bernský salašnícky pes potrebuje dostatočný prísun energie, ale zároveň je dôležité dbať na to, aby nebol nadmerný a neviedol k obezite.

Pre koho je plemeno vhodné

Bernský salašnícky pes, so svojou priateľskou a oddanou povahou, je vhodný pre širokú škálu ľudí a životných situácií, ale existujú určité aspekty, ktoré je potrebné zvážiť pri rozhodovaní, či je toto plemeno vhodné pre vašu domácnosť.

Profil vhodného majiteľa

  • Rodiny s deťmi – bernský salašnícky pes je známy svojou trpezlivosťou a láskavosťou voči deťom. Ich kľudná povaha a silné ochranárske inštinkty z nich robia vynikajúceho rodinného spoločníka. Avšak, ako pri každom veľkom plemene, je dôležitý dohľad dospelých pri interakciách medzi psom a malými deťmi.
  • Aktívni jednotlivci – vzhľadom na ich pracovnú minulosť a potrebu pravidelného cvičenia, sú vhodné pre jednotlivcov alebo rodiny, ktorí majú čas a chuť venovať sa aktívnejšiemu životnému štýlu. Krátke prechádzky a pravidelná hra sú pre nich nevyhnutné.
  • Skúsení majitelia psov – aj keď nie sú obzvlášť nároční na výcvik, najlepšie sa darí u majiteľov, ktorí majú skúsenosti s vedením a výcvikom psov, najmä veľkých plemien.

Vhodné prostredie

  • Dom s dvorom – ideálnym prostredím pre bernského salašníckeho psa je dom s dostatočne veľkým dvorom, kde môže bezpečne behať a hrať sa. Ich veľkosť a úroveň energie znamenajú, že potrebujú dostatok priestoru na pohyb a hru.
  • Bytové prostredie – hoci nie sú ideálnym plemenom pre bytové životné podmienky, môžu sa prispôsobiť aj takému prostrediu, ak sú splnené ich potreby týkajúce sa cvičenia a spoločenskosti. Väčšie byty s prístupom k zeleným plochám môžu byť prijateľné, ale majiteľ by mal byť pripravený venovať veľa času vonkajším aktivitám.

Celkovo, bernský salašnícky pes je výborným spoločníkom pre rodiny, páry alebo jednotlivcov, ktorí sú pripravení venovať sa ich potrebám týkajúcim sa cvičenia, spoločenskosti a starostlivosti. Ich milá povaha a schopnosť prispôsobiť sa rôznym životným situáciám robí z nich skvelého spoločníka pre mnoho ľudí.

Prečítajte si: Všetko o plemene nemecká doga

Najčastejšie kladené otázky (FAQ)

Koľko sa dožíva bernský salašnícky pes? 

Bernskí salašnícki psi majú relatívne krátku priemernú dĺžku života, pohybujúcu sa zvyčajne od 7 do 10 rokov.

Sú bernskí salašnícki psi dobrými rodinnými psami?

Áno, sú vynikajúcimi rodinnými psami vďaka ich priateľskej, trpezlivej a ochranárskej povaha, sú vhodní aj pre domácnosti s deťmi.

Koľko cvičenia potrebuje bernský salašnícky pes?

Bernský salašnícky pes potrebuje pravidelné cvičenie, ale nie sú to extrémne aktívne psy. Dlhé prechádzky a hra v záhrade sú pre nich zvyčajne dostatočné.

Aké sú zdravotné problémy, ktoré postihujú bernské salašnícke psy?

Najčastejšie zdravotné problémy zahŕňajú dyspláziu bedrového kĺbu, rôzne formy rakoviny a von Willebrandova choroba.

Aká je povaha bernského salašníckeho psa?

Bernský salašnícky pes je známy svojou priateľskou, kľudnou a lojálnou povahou. Sú inteligentní, dobrosrdeční a veľmi citliví na potreby svojej rodiny.

Ako často by mal byť tento pes kŕmený a aký typ krmiva je pre nich najlepší?

Bernský salašnícky pes by mal byť kŕmený dvakrát denne s kvalitným krmivom špeciálne určeným pre veľké plemená, s dôrazom na podporu zdravia kĺbov a svalov.

Ako často by mal byť bernský salašnícky pes česaný?

Kvôli ich dlhej a hustej srsti, bernský salašnícky pes by mal byť česaný minimálne niekoľkokrát týždenne, aby sa predišlo zamotaniu a udržala srsť zdravá a čistá.

Je bernský salašnícky pes vhodný do bytu?

Hoci nie sú ideálnym plemenom pre bytové prostredie, môžu sa prispôsobiť, ak sú im poskytnuté dostatočné množstvo cvičenia a pozornosti. Lepšie sa však cítia vo väčšom prostredí ako je dom s dvorom.

Ako je na tom bernský salašnícky pes s výcvikom?

Sú považovaní za pomerne ľahko cvičiteľné vďaka ich inteligencii a túžbe páčiť sa. Najlepšie reagujú na pozitívne posilňovanie a konzistentný tréning.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť